ANKARA ÜROLOJİ GÜNLERİ 2

Uluslararası katılımlı Ürojinekoloji Günleri -2; yurt içinden ve dışından katılımcı ve konuşmacıların katılımıyla gerçekleştiğini kaydeden Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Klinik şefi Prof. Dr. Filiz Avşar, toplantıda ameliyatların canlı yayınla izlenerek merak edilen soruların cevaplandığını söyledi.

Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından düzenlenen Ankara Ürojinekoloji Günleri-2 gerçekleşti. Kongreye çok sayıda yerli konuşmacının yanı sıra Avustralya, Avusturya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde alanlarında otorite kabul edilen üç yabancı konuşmacı katıldı. Toplantının ilk günü bilimsel ağırlıklı oturumlara ayırdıklarını kaydeden toplantı Başkanı Prof. Dr. Filiz Avşar, ikinci günü ise yapılan operasyonları ameliyathaneden yapılan canlı yayınla katılımcılara izlettikleri interaktif bölüme ayırdıklarını söyledi. Prof. Dr. Avşar kongre hakkında şu bilgileri verdi: “Bu yıl Ürojinekoloji Kongremizin ikincisini düzenledik. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda yoğun bir katılım gerçekleşti. İlk gün geçen yıl olduğu gibi bilimsel toplantılarımızı gerçekleştirirken ikinci güne de ameliyatları koyduk. Konularının otoritesi olan hocalar tarafından seçilen vakalar üzerinde ameliyatlar yapılarak, ameliyathaneden gerçekleştirilen canlı yayınla izletildi. Kongre salonundan direkt olarak birebir olarak hocalarımıza operasyon konusunda sorular yöneltmek ve bilgi almak şansına sahip oldular” dedi.

“Üst Dal Olma Düşünceleri Var”
Toplantıya alanında söz sahibi pek çok Türk konuşmacının yanı sıra, yurt dışından da birisi Türk üç yabancı konuşmacının katıldığını kaydeden Avşar, “Yurtdışından, Avustralya’dan Prof. Dr.Peter Petros, Avusturya’dan klinik şefi Dr. Burghard Abendstein ve Amerika’nın en iyi ürojinekologlarından kabul edilen Prof. Dr. Özgür Harmanlı konuşmacı olarak kongremize katıldı” şeklinde konuştu
Toplantıda Sağlık Bakanlığı Sağlık Eğitimi Genel Müdürü Safa Kapıcıoğlu’nun, bakanlığın müfredat ve yan dal, üst dal çalışmaları konusunda güzel gelişmelerden bahsettiğini sözlerine ekleyen Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Klinik şefi Prof. Dr. Avşar, “Bilim dalımız giderek genişliyor. Bir üst dal olsun mu olmasın mı tartışması hep yapılıyor. Güzel bir gelişme olarak zaman içerisinde bunun da olgunlaşıp bir yan dal yada üst dal olarak sunulacağını söyledi” dedi.


“İlk Yapılan Operasyon Çok Dikkatli Seçilmeli”
Dünyada, Pelvik Rekonstrüksiyonda ya da idrar kaçırma ve sarkma operasyonlarında Dünyada başarı oranının çok yüksek olmadığını belirten Prof. Dr. Avşar, “Ameliyatlar yüzde 70-90 oranında başarı gösteriyor. Yüzde yüzlük bir başarıya henüz ulaşılamadı. Fakat şöyle bir sıkıntımız var. İdrar kaçırmayla ve pelvik rekonstrüksiyonla ilgili ameliyatlarda hastanın şikayeti tekrarlayabiliyor. Her tekrarlamanın ardından da yeni yapılan operasyonda başarı şansı düşüyor. Dolayısıyla ilk yapılan operasyonun çok dikkatli seçilmesi ve hastanın iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Operasyonun eğitimli kişiler tarafından yapılması çok önemli” diye konuştu.

Pelvik Rekonstrüktif Cerrahi ve İnkontinans Derneği Sitesinden Online Ameliyat
Kongre Başkanı Prof. Dr. Filiz Avşar, aynı zamanda yönetim kurulunda bulunduğu Pelvik Rekonstrüktif Cerrahi ve İnkontinans Derneği’nin mesleki eğitim açısından önemli bir hizmet başlattığını kaydederek, “Pelvik Rekonstrüktif Cerrahi ve İnkontinans Derneğimizin sitesinde düzenli aralıklarla canlı yayınlarla ameliyat yapıp, meslektaşlarımıza sunmayı planlıyoruz. Bununla ilgili sistem de kuruldu. Naklen ameliyat yayınlarının yapılacağı dönemler bu sitede meslektaşlarımıza duyurulacak. Meslektaşlarımız da siteye girerek ameliyatları seyretme imkanı bulacaklar. Bilgisayar üzerinden tartışma ortamı da yaratacağız. Online olarak vakalar üzerinde tartışılabilecek. Aynı zamanda hastalar da siteyi ziyaret edebilecek ve hastalıkları ile ilgili uzman görüşünü sitemizdeki özel bağlantıdan alabilecekler. Derneğimizin site adresi www.urojin.org ” dedi.