ANESTEZİ UZMANLARI “HAYATA EL VER” DEDİ

Ani kalp durmasında, ilk ve doğru müdahalenin nasıl yapılması gerektiğine yönelik halkın bilincini artırmak için Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği tarafından, “Hayata El Ver” kampanyası başlatıldı.

Sağlık Bakanlığının himayesinde, Ankara Üniversitesi ve Resüsitasyon Derneğinin katkılarıyla Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği tarafından, “Hayata El Ver” kampanyası başlatıldı. 

Ani kalp durmasında, ilk ve doğru müdahalenin nasıl yapılması gerektiğine yönelik toplum bilincini artırmak için çalışmaların yapılacağı “Hayata El Ver” kampanyası başlatıldı. 

Sağlık Bakanlığının himayesinde Ankara Üniversitesi ve Resüsitasyon Derneğinin katkılarıyla Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği tarafından yürütülen “Kalp durmasında ilk ve doğru müdahale” temalı sosyal sorumluluk projesinin duyuru toplantısı ve “Dünya Anestezi Günü” ile “Avrupa kalbi Yeniden Çalıştırma Günü” etkinliği, Ankara Üniversitesi Morfoloji Binası Konferans Salonu’nda düzenlendi.

Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Neslihan Alkış, açılışta yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Anestezi ilk kez bir hastada 16 Ekim 1946’da gerçekleştirildi.  ABD’de Dr. John Collins Waren tarafından Gilbert Abbott isimli işçiye ilk kez bu tarihte anestezi uygulandı. O nedenle 16 Ekim’in Dünya Anestezi Günü olarak kutlanıyor.”
Maskelerin Arkasındaki “İsimsiz Kahramanlar”
1950’den sonra Avrupa’da uygulanan modern anestezinin Türkiye’de bu dalda uğraşan hekimler tarafından yapılmaya başlandığını kaydeden Alkış, anestezi uzmanlarının maskelerin arkasındaki “isimsiz kahramanlar” olduğunu söyledi. Uzmanlık alanlarının kamuoyunda çok iyi bilinmediğini vurgulayan Alkış, anestezi uzmanlarının çalışma alanlarının yalnızca ameliyathaneler ile sınırlı olmadığını hatırlattı.  

Ağrı Kontrolü Ve Ağrı Tedavisi
Yoğun bakım, reanimasyon olarak adlandırılan yaşam desteği ve yeniden canlandırma tedavilerinin de anestezi uzmanları tarafından yapıldığını dile getiren Alkış, bunun yanı sıra Ağrı kontrolü ve Ağrı tedavisi gibi çok çeşitli alanlarda çalıştıklarını bildirdi.

Ani Kalp Durması ABD ve Avrupa’da Başlıca Ölüm Nedenleri Arasında
Ani kalp durmasının ciddiye alınması gereken önemli bir konu olduğuna dikkat çeken Alkış, sosyal sorumluluk projesi kapsamında “Hayata El Ver” sloganıyla kampanya düzenlendiğini söyledi. Kampanyanın, yaklaşık 2 yıl süreceğini ve bu süreçte ani kalp durmasıyla ilgili toplumsal farkındalığın artırılmasına ve bilinç oluşturulmasına yönelik faaliyetler yapılacağını ifade eden Alkış, ani kalp durmasının ABD ve Avrupa’da başlıca ölüm nedenleri arasında olduğunu belirtti.


100 Hastadan 50’sini Hayata Döndürmek Mümkün 
Ani kalp durmasının genellikle kalp atışlarında düzensizlik ya da aşırı hız şeklinde oluştuğunu anlatan Alkış, “Bu durum meydana geldiğinde beyne ve vücudun geri kalanına giden kan akışı durur ve kişi yere yığılır. Aslında kişi klinik açıdan ölüdür ve derhal müdahale edilmezse bu durumda kalacaktır. Çünkü doğru müdahale ile neredeyse ani kalp durması yaşayan 100 hastadan 50’sini hayata döndürmek mümkündür. Bu nedenle hepimiz ani kalp durması sırasında neyi ne zaman ve ne şekilde yapacağımızı bilirsek “birilerinin hayatına el vermiş olacağız” dedi.

İlk Üç ya da Beş Dakika Çok Önemli
Ani kalp durmasından yere yığılan bir insanın yaşama şansına sahip olabilmesi için acil temel yaşam desteğinin  yani kalp masajı ve suni solunumunun gerekli olduğunu dile getiren Alkış, müdahalenin faydalı olabilmesi için vakit kaybetmeden, tercihen ilk üç ya da beş dakika içinde yapılması gerektiğini söyledi. Alkış, bu nedenle toplumda böylesi bir durum karşısında nasıl müdahale edileceğinin doğru bilinmesi gerektiğini kaydetti.
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şehsuvar Ertürk de anestezi uzmanlarının genel tıp bilgisinin çok iyi olması gerektiğinin ve ani kalp durmasında ilk müdahalenin önemine değindi. 

Kamu Hastaneleri Kurumu Başkan Yardımcısı Fuat Kantarcı da yaşamdan daha değerli hiçbir şey olmadığını anlatarak, ilk müdahalenin hayati önem taşıdığını vurguladı. 
Konuşmaların ardından, ani kalp durması halinde yapılacak ilk müdahale uygulamalı olarak gösterildi.