112 MAZERET KABUL ETMİYOR

Etlik İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan törenle 10 ambulans helikopter hizmete başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın katıldığı toplantıda Başbakan Erdoğan, “Artık ‘kar yağdı, yollar kapandı’ gibi gerekçeleri mazeret kabul etmiyoruz” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın 112 Hava Ambulans filosuna 10 helikopterin daha katılması dolayısıyla Etlik İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir tören düzenlendi. Koçoğlu Havacık ana yükleniciliğinde 7 olan ambulans helikopter sayısı 17’ye çıkartılırken, 10 helikopterin hizmete başlaması törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl ve çok sayıda davetli de hazır bulundu. Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada, 28 Ekim 2008’de ilk ambulans helikopter hizmetinin Ankara’da devreye sokulduğunu hatırlatarak, “1 yıl içinde 5 ilin daha ambulans helikopter hizmetiyle tanıştı. Bugünkü törenle 10 helikopterin daha devreye sokulacağını ve toplam sayının 17’ye çıkacak. Bir de yedek helikopterin buna ilave edilerek 18 helikopterin bu alanda hizmet verecek” dedi.

10 Helikopterin 2’si Ankara ve İstanbul’a, Diğerleri 8 İle Gönderilecek
Ankara’da ve İstanbul’da 1’er ambulans helikopter bulunduğuna dikkat çeken Başbakan Erdoğan, bu iki ile birer helikopter daha kazandırılacağını ifade etti. Başbakan Erdoğan, “Geri kalan 8 helikopter ise Adana, Afyon, Bursa, Çanakkale, Konya, Samsun, Trabzon ve Van’a gönderilecek. Bu illerin bölge merkezleri olarak seçildi ve helikopterler o bölgelerde hizmet verecek. Eylül ayında 2 hava ambulans uçağı ihalesi gerçekleştirilecek. Bugüne gelinceye kadar çok mücadele ettik ve alımdan öte ‘rent a car’ sistemiyle bu işi yürütmeyi hedefledik. Türkiye’de artık vatandaşlar, bir sosyal devletin sağlaması gereken imkanların büyük çoğunluğundan faydalandı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin sosyal güvenceye harcadığı para, bu dönemde olduğu gibi hiçbir zaman olmamıştır. Bunun bedeli yok. ‘Efendim bütçe açık veriyor’, ne verirse versin. Bütçe açık veriyor diye bunu önleyemezsin, bunu durduramazsın. Çünkü bu işin bedeli olmaz. Ne gerekiyorsa onu yapacağız. Daha çok eksiğimiz var, her şey bitmiş değil. Zaman zaman benim, bakanlarımla bu konuda anlaşmazlıklara düştüğüm de oluyor. Bu konuda atmamız gereken adımlar var. Bir yarış halindeyiz. Bunu başarmamız lazım.” şeklinden konuştu.

“Vatandaş Ahmet Bile ‘Ben Arabamla 112 Acil’e Girebilirim’ Diyebilecek”
Özel sektöre ait ambulansların da Sağlık Bakanlığı ile koordineli olarak hizmet verdiğine işaret eden Başbakan Erdoğan, bunları daha da geliştireceklerini ifade etti. Başbakan Erdoğan, vatandaş Ahmet’in bile ‘ben arabamla 112 Acil’e girebilirim’ diyebileceğini vurguladı. İngiltere’de bunun uygulamasının bulunduğuna dikkat çeken Başbakan Erdoğan, araçların donanımının buna göre yapılacağını kaydetti. Başbakan Erdoğan, bunları gerçekleştirdiklerinde zaman kaybının minimize olacağını söyledi. Bir art niyet olduğunda Sağlık Bakanlığı’nın gerekli incelemeleri yaptığını ifade eden Erdoğan, “Ben art niyet olacağına da asla ihtimal vermiyorum. Çünkü 112 Acil’de görev alan tüm arkadaşlarımın birer gönül erdi olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

“Sağlık Personeli, ‘Bir Hastanızdan Aldığınız Hayır Dua Size Yeter de Artar’”
Artık ‘kar yağdı, yollar kapandı’ gibi gerekçeleri mazeret kabul etmediklerini söyleyen Başbakan Erdoğan, şartları en son noktaya kadar zorlayacaklarını ve artık sudan bahanelerle vatandaşların sıkıntılı anlarını ölümcül vakalara dönüştürmeyeceklerini vurguladı. Bunun için dere tepe aşılarak Türkiye’nin dört bir yanında helikopterlerin hizmet vereceğini kaydeden Başbakan Erdoğan, hata payının minimize edileceğini ifade etti. Erdoğan, “Annelerin sıkıntıları, hastaların yaşadıkları sıkıntılar, kızaklarla hastaların çekilmesi dönemini artık tarihe gömüyoruz. Sağlık personeli, ‘bir hastanızdan aldığınız hayır dua size yeter de artar’. Bunun parayla pulla ölçülemez, manevi boyutu tartışılamaz. Türkiye’nin yaşadığı tüm sıkıntılar aşılabilecek. Yeter ki kardeşliğimizi, birliğimizi, dirliğimizi, bütünlüğümüzü muhafaza edelim. Devlet-millet dayanışmasını muhafaza edelim. İnanın aşamayacağımız hiçbir engel yoktur. Ne olur birbirinize güvenin, kendinize güvenin. İnanın bugün elde ettiğimiz sonuçlardan çok daha iyisini yarın elde edebiliriz.” değerlendirmesini yaptı.

“17 Helikopter Tüm Türkiye’ye Hizmet Verecek Şekilde Konuşlandırıldı”
Türk halkına yakışan bir hizmeti bütün Türkiye’ye yaygınlaştırmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Sağlık Bakanı Recep Akdağ, helikopterlerin alımından bakımına, sigortalanmasından uçuşuna kadar bütün işlerin ihale edildiğini kaydetti. Bakan Akdağ, özel olarak havada müdahale eğitimi alan personelin de bu sürece dahil edildiğini belirterek, 17 helikopterin tüm Türkiye’ye hizmet verecek şekilde konuşlandırıldığını anlattı. Belli daireler tespit ettiklerini, her helikopterin o daire içindeki illere, ilçelere, köylere, mecralara varıncaya kadar hizmet edeceğini bildiren Bakan Akdağ, Türkiye’de 112 Acil Sağlık hizmetlerinin, dünyanın sayılı ülkelerinde verilebilecek bir seviyeye geldiğini söyledi. Bu yıl içinde hava ambulans uçaklarının da ihale edilmesiyle havada sağlık hizmetini bütün Türkiye’ye ulaştıracaklarını vurgulayan Bakan Akdağ, “Bu hizmetler tüm ülkeye ücretsiz olarak, üstün bir kaliteyle sunulan sistemler ve çok az ülkede bulunuyor. Türkiye’nin dört bir yanında vatandaşlar 112 numaralı telefonu çevirdiklerinde onların imdadına hızır gibi koşacak bir acil sağlık sistemi bulunuyor. Türkiye’de hala 112’yi gereksiz arayanlar ve ambulanslara yol verme kültürünü geliştirememiş bulunanlar var.” dedi.

Konuşmaların sonunda Koçoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu, Başbakan Erdoğan’a 112 Hava Ambulans Helikopteri maketi hediye etti. Başbakan Erdoğan daha sonra hava filosuna katılan yeni helikopterlerin bulunduğu piste geçerek yetkililerden helikopterlerin özellikleri ve donanımlarıyla ilgili brifing aldı.