YURTDIŞINDA BİZDEN BİRİ

Uzun yıllardır yurt dışında kendini kanıtlayan Dialab Firması Genel Müdürü Murat Estelik, kendi ülkesinde de kaliteyi uygun fiyata sunuyor.

1972 yilinda Viyana´da kurulan Dialab firması, doğu blok ülkelerine laboratuar ekipman satışı ile başlayarak, laboratuar reaktiflerini de ürün portföyüne kattı. Şirket, 90’lı yılların başında Biyokimya reaktiflerin üretimine basladı. Dialab’ın dünyada likit biyokimya üretimine başlayan ilk firmalardan biri olduğunu söyleyen Dialab Genel Müdürü Murat Estelik, “Bu adım atıldıktan sonra Dialab olarak dünya pazarına açılmaya karar verdik ve hızla ihracata başladık. Şu an 80’den fazla ülkeye ihracat yapmaktayız ve ciromuzun yüzde 95´i bu ihracattan oluşmaktadır. Merkezimiz Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunmaktadır. Çek Cumhuriyeti’nde Praha, Macaristan’da Budapeşte ve Sırbistan, Belgrad´da şubelerimiz bulunuyor. 82 personelimiz ile yolumuza devam etmekteyiz“ dedi.

Yakında Ortadoğu Şubesi Açılacak
Yakın gelecekte Ortadoğu subesini açacaklarını dile getiren Estelik, Avusturya’da hayatını sürdürürken, 1998 yılında Türkiye’ye dönerek kendi şirketi üzerinden Dialab’ın Türkiye bayiliğini aldığını kaydetti. 2003 yılında Orta ve Uzakdoğu Sorumlusu olarak Dialab’ın ana merkezi Viyana’da göreve basladığını ifade eden Estelik, “2006 Nisan ayında Bayan Marlene Ramsey ve ben, Dialab’ın tüm hisselerini devraldık ve günümüze kadar ciromuzu yüzde 40 yükselttik“ dedi.

Firmanın ürün yelpazesi içerisinde biyokimya kitleri, turbidimetrik kitleri, likit uyusturucu testleri, kaset ve strip testlerinin yer aldığını ifade eden Estelik, seroloji ürünleri, elisa testleri, koagulasyon kitleri, kan grubu tanımlama kitleri, idrar stribleri , kan alma tüpleri ve bu ürünlere ait cihazları kapsadığını söyledi. Estelik, TÜV Avusturya tarafindan denetlenerek, ISO 13485 belgesine ve Avrupa standartlarına uygun olarak CE sertifikalarina sahip olduklarını belirtti.

Yüksek Kalite Uygun Fiyat
Yüksek kaliteyi uygun fiyatla piayasaya sürdüklerini vurgulayan Estelik, Çin ve Hindistan’da bile yüksek pazar payına sahip olduklarını ifade etti. Ürün kalitelerinden taviz vermeden en iyi hizmet sunmayı hedeflediklerini vurgulayan Estelik, “Sektörümüzdeki büyük isimler ve cihaz üreticileri için de OEM olarak kit üretmekteyiz. Bu firmaların bu konuda bizi seçmesi bizim için büyük bir onurdur“ şeklinde konuştu.

Son yıllarda Türkiye’de de pazar paylarını arttırdıklarını belirten Estelik, Türkiye’nin sağlık politikası hakkında şöyle konuştu:“Bu yıl icerisinde Sağlık Bakanlığı tarafindan, ithalat ile ilgili yapılan değişiklikler hem üretici , hem de distribütör firma açısından çok faydalı olduğunu düşünüyorum.
Sağlık Bakanlığının, Türkiye’nin Avrupa Birliğine girmeden CE direktiflerini uygulamasi , Türkiye’ye daha kaliteli ve güvenilir ürünlerin gimesini sağlıyor. Ancak malesef halen Çin ve Hindistan menşeli, CE kalite kriterlerini yerine getirmeyen ama CE sertifikasina sahip, özellikle CE direktifinin Liste A’ya ait ürünler piyasada bulunmaktadir.