TÜM YÖNLERİYLE OBEZİTE CERRAHİSİ

Ülkemizde kadınların üçte birinin erkeklerin ise 5’te birinin obez olduğu ve Sağlık Bakanlığı tarafından “2012 Obezite ile Savaş Yılı” ilan edilmesi ile paralel olarak günümüzde artan obezite sorununu hatırlatan Doç. Dr. Halil Coşkun konu hakkında çalışmalarını içeren “Obezite Kaderiniz Değil” isimli kitabı hazırladı.
Obezitenin fizyolojisi, psikolojisi, endokrinolojisi ve cerrahisi ile ilgili detaylı bilgileri içeren Doç. Dr. Halil Coşkun tarafından hem hekimlere hem de hastalara yönelik kılavuz kitap “Obezite Kaderiniz Değil” yayınlandı. Kitapta, obezite cerrahisinde yapılması gerekenlerden, hastaya anlatılacak bilgilere kadar pek çok konu detaylı olarak ele alınıyor. Ülkemizde obezite ile ilgili yapılan araştırmaların yer aldığı kitapta kadınların üçte birinin, erkeklerin ise 5’te birinin obez olduğu belirtiliyor. Metabolizma cerrahisi ve obezite cerrahisinin farklarına dikkat çeken Doç. Dr. Coşkun, obezite cerrahisi yöntemlerini (mide balonu, mide kelepçesi, tüp mide ve gastrik bypass) ve yöntem seçiminde nelere dikkat edilmeli, yöntemlerin birbirine göre avantaj ve dezavantajları hakkında bilgiler veriyor. Vakalarla örneklendirilen ve detaylı açıklanarak hangi ameliyat tipinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatarak, obezite cerrahisi yöntemlerinin detaylarına da değiniyor. Karşılaştırmalı tablolarla hekimlere ve hastalara yol gösteren bu kılavuz kitap, ameliyat sonrası hastaya önerilecek beslenme ve egzersizler de detaylı olarak ele alıyor.

“Obezite ve Eşlik Eden Hastalıklarla Mücadelede En Etkin Ve Kalıcı Yöntemdir”

Sağlık Bakanlığı tarafından “2012 Obezite ile Savaş Yılı” ilan edilmesi ile paralel olarak günümüzde artan obezite sorununu hatırlatan Bezmialem Vakıf Üniversitesi, Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Coşkun, “Değişen yaşam koşulları ve sağlıksız beslenme sonucunda giderek yaygınlaşan obezite, sadece yaşam kalitenizi düşürmez, birçok hastalığa da davetiye çıkarır. Bütün bunlarla baş etmek ve sağlıklı kilonuza kavuşmak artık elinizde. Obezite Cerrahisi, obezite ve eşlik eden hastalıklarla mücadelede en etkin ve kalıcı yöntemdir. Günümüzde giderek artan veriler bu yöntemin Tip 2 diyabet, hipertansiyon, yüksek kolesterol, non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı ve obstrüktif uyku apne gibi farklı metabolik hastalıklar ve durumlar için de mevcut en etkili tedavi yöntemlerinden biri olduğunu düşündürmektedir.

“Cerrahi Hastaları Fazla Kilolarının Yüzde 62 İle 75’inden Kurtuluyor”

Journal of the American Medical Association (JAMA)’da 2004 yılında yayımlanan ve dönüm noktası olarak kabul edilen çalışmaya göre, obezite cerrahisi aşağıdaki metabolik durumlarda düzelme göstermektedir;
• Hastaların yüzde 77’sinde Tip 2 diyabette tam düzelme ve yüzde 86’sında ciddi düzelme
• Hastaların yüzde 62’sinde hipertansiyonda tam düzelme ve yüzde 80’inde ciddi düzelme
• Hastaların yüzde 70’inden fazlasında yüksek kolesterolde düşme

• Hastaların yüzde 85’inde uyku apnesi’nde tam düzelme

• Benzer şekilde eklem hastalıkları, astım ve infertilite de ya tamamen ya da ciddi ölçüde düzelme gözlenmiştir. Bu çalışma aynı zamanda cerrahi hastalarının fazla kilolarının yüzde 62 ile 75’ini kaybettiklerini bildirmektedir. www.obezitecerrahisi.com adresinden konu ile ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz” dedi.

Çekilişe katılmanız için yapmanız gerekenler:

– Blogumu izlemeye almak ( yan tarafta siteye katıl yazan yere tık)

Facebook sayfamı beğenmek  (kullanmayanlar için zorunlu değil)

– Bu yazının altına yorum yazmak

Adsız bırakılan yorumlar dikkate alınmayacaktır arkadaşlar. Adınızı yazarsanız memnun olurum.

15 Ocak Pazar günü saat 23:00’a kadar yorum bırakabilirsiniz. Çekiliş sonucu 16 Ocak Pazartesi sabahı buradan duyurulacaktır.

Bu güzel kitabı kaçırmayın bence! Herkese bol şans!

ÇEKİLİŞİ ÖZLEM (alisverisdavetiyesi ) KAZANDI. ADRESİNİ İLETTİĞİNDE KİTABI GÖNDERECEĞİM.