“T.C. İBARESİNİN KALDIRILMASI SÖZ KONUSU DEĞİL”

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı tarafından kendine bağlı sağlık kurumlarının tabelalarında Türkiye Cumhuriyeti’nin kısaltması konusunda açıklama yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Benim Bakan olduğum dönemde hiçbir kurumda T.C. ibaresinin kaldırılması söz konusu değildir” dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Avusturya Sağlık Bakanı Alois Stoger ile ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Müezzinoğlu, program sonrası gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 
Bir gazetecinin “Kadınların istihdama katılmalarına yönelik hazırlanan tedbir paketinde babalara da doğum izni verilmesine ilişkin” sorusu üzerine Müzezzinoğlu, konunun Bakanlar Kurulu’na henüz taşınmadığını belirterek, “Değerlendirmeler tamamlansın, daha sonra Meclis aşamasında açıklama yaparız” dedi. 

“Akil Adamlar Heyetinde, Biz Kendi Üzerimize Düşeni Yaptık”
AK Parti Hükümeti’nin çözüm süreci için öngördüğü Akil Adamlar heyetine ilişkin başka bir soru üzerine Bakan Müezzinoğlu, herkesin kendi üzerine düşeni ve yakışanı yapacağını belirtti. Müezzinoğlu şunları söyledi: “Biz de kendi üzerimize düşeni ve bize yakışanı yaptık. Bu süreç uzamış bir süreç. 30 yıldır bu ülkenin ve milletin ağır bedeller ödediği bir süreç. Ana muhalefet partisi ve MHP tarafından çözüm alanında dinamik bir çalışma yapılsaydı süreç uzamazdı. Son 4 yıldır ciddi çalışmalar yapıldı.” 

“Benim Bakan Olduğum Dönemde Hiçbir Kurumda “T.C.” İbaresinin Kaldırılması Söz Konusu Değil”
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı tarafından kendine bağlı sağlık kurumlarının tabelalarında Türkiye Cumhuriyeti’nin kısaltması olan “T.C.” ibaresini kaldırılacağı iddialarına cevap veren Müezzinoğlu, şu açıklamayı yaptı: “Benim Bakan olduğum dönemde hiçbir kurumda T.C. ibaresinin kaldırılması söz konusu değildir. Kanun Hükmünde Kararname ile Kamu Hastaneler Kurumu ve Halk Sağlığı Kurumu T.C Sağlık Bakanlığı’nın kurulları haline geldiği için kurul tabelaları haline dönüşmüştür. Dolayısıyla esas olan T.C Sağlık Bakanlığıdır. Bu 1 yıl önce yapılan bir değişiklik. Bunun şimdi gündeme gelmesinde art niyet vardır. Tabela değişikliği fotoğrafını koyanların altına bir de tarih koyması lazım.” 

Okul Kantinlerinde Kalori Sınırlaması
Obeziteyle mücadele kapsamında, okul kantinlerine kalori sınırlaması getirileceği üzerine bir başka soru üzerine Bakan Müezzinoğlu, konunun teknik bilgiler içerdiği için açıklamaları kurum başkanlarının yapacağını bildirdi. Bakanlık olarak obeziteyle mücadele konusunda ciddi çalışmalar yapacaklarını kaydeden Müezzinoğlu, bu konuda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içinde olacaklarını söyledi. 

Doğru, etik ve tarafsız haberciliğin adresi Med-Index : www.med-index.com Mutlaka ziyaret edin!