“ŞİDDET GÖREN SAĞLIKÇI İÇİN ÖZEL HAT”

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, şiddete maruz kalan sağlık çalışanları için özel bir hat açacaklarını açıkladı.
Gaziantep’te hasta yakını tarafından öldürülen Dr. Ersin Arslan’ın ölümünün ardından Türkiye’nin çeşitli yerlerinde protestolar yapılırken sağlıkçılar iş bıraktı. Türk Tabipleri Birliği (TTB) ile Sağlık Bakanı Recep Akdağ da alınacak önlemler ve yapılması gerekenler hakkında 1.5 saati aşkın bir toplantı gerçekleştirdi. Görüşme sonrasında konuşan Akdağ, sağlık çalışanlarına karşı oluşabilecek şiddetin ortadan kaldırılması için 2 yıldır önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi.
“Sağlık Çalışanımızı Asla Yalnız Bırakmayacağız”
Bu konuda koruyucu tebdirlerin artırılacağını ve cezaların da caydırıcı olması gerektiğini anlatan Akdağ şunları söyledi: “Yakında özel bir hat oluşturacağız. Bir sağlık çalışanı kendisiyle alakalı psikolojik ya da fiili şiddetle karşılaşmışsa doğrudan bu hata müracaat edebilecek ve çok seri bir şekilde hakkını bakanlık hukukçuları vasıtasıyla arayacağız. Bu anlamda sağlık çalışanımızı asla yalnız bırakmayacağız. Kendilerini çaresiz hissetmesinler. Bizzat Sağlık Bakanı olarak yanlarındayım.”

Bakan Akdağ, “Doktorluk yaptığınız dönemde sözlü ya da fiziksel şiddet başınıza geldi mi?” sorusu üzerine, “Elbette geldi. Bizi çalıştığımız dönemin şartları şimdikine göre çok daha zordu. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde uzun süre çalıştım. Ben doğrudan fiziksel bir şiddetle karşılaşmadım ama sözlü olarak en aşağı 20 kere karşılaşmışımdır. Asistanlığımın 2. gününde acilde hayatını kaybeden bir yavrumuz için bir savcı arkadaşımızın karşısında hazır olda bekletildim” dedi.
Caydırıcı Maddeler TCK’ya Konulacak
Akdağ, Adalet Bakanıyla daha kuvvetli caydırıcı maddelerin TCK’ya konulması konusunu da görüşeceğini açıkladı. Akdağ ayrıca, AK Parti olarak da bir meclis araştırması vereceklerini söyledi. Vatandaşla sağlık çalışanı arasında bir sevgi ilişkisinin oluşmasının çok önemli olduğunu ifade eden Akdağ, “Her toplumda hastalıklı ruhlar, psikopatlar olabilir. Ama biz toplum olarak sağlık hizmeti aldığımız yerde bu tip kimselerle karşılaşıyorsak bunlara karşı müsammahalı davranmamalıyız. Hastanelerimizde almakta olduğumuz tedbirleri de artıracağız. Kamera sistemleri, güvenlik elemanlarının daha iyi eğitilmesi gibi hususlar var. Ayrıca hastaneye giriş çıkışlarında vatandaşı rahatsız etmeyecek şekilde güvenlik tedbirleri düşünüyoruz. Üst araması düşünmeyiz ama X-Ray meselesi üzerine çalışıyoruz. Dünya ülkelerini inceliyoruz” dedi.

İş Bırakma Eylemi Hizmeti Aksatmadı

Doktorlar, sağlık çalışanlarının toplumun en çok çalışan ve fedakarlık yapan meslek grubu olduğunu dile getiren Akdağ, vatandaşın sağlıkçıların yoğun iş yükü altında çalıştığını unutmaması gerektiğini söyledi.
Sağlık çalışanlarının iş bırakma eylemini de değerlendiren Akdağ, “Bende bu acıyı tüm meslektaşlarımla paylaşıyorum. Doktorlar ve sağlık çalışanların vatandaşın hizmet ihtiyacını aksatmayacaklarını biliyordum. Şu saate kadar hizmet aksamasıyla ilgili bir problem gelmedi” şeklinde konuştu.
Akdağ, TTB’nin hayatını kaybedenlerin ailelerinin geleceğini güvence altına alınması talebini de doğru bulduklarını belirtti.
TTB Başkanı Eriş Bilaloğlu da Akdağ ile görüşmelerinin son derece olumlu geçtiğini belirterek, taleplerin 2-3 ay gibi kısa bir sürede gerçekleşmesini beklediklerini ifade etti. TCK’ya bu konuya ilgili bir kanun eklenmesini istediklerini söyleyen Bilaloğlu, yasaya da Ersin Arslan’ın adının verilebilineceğini kaydetti.

‘Yastayız Sağlık Hizmeti Veremiyoruz’

Doktor Ersin Arslan’ın hasta yakını tarafından öldürülmesini protesto eden sağlıkçılar iş bıraktı. Ankaralı sağlık çalışanları Numune Hastanesi’nde toplanarak yaşanan üzücü olayı protesto etti. Hastane bahçesinde toplanan Ankaralı sağlıkçılar sloganlar atarak Sağlık Bakanlığı önüne yürüdü. Yakalarına siyah kurdeleler takan grup, Dr. Arslan’ın fotoğrafı ile ‘Yastayız sağlık hizmeti veremiyoruz’, ‘Hekimlerin tahammülü kalmadı, artık yeter’, ‘Hekime yönelik şiddete hayır’ yazılı dövizler taşıdı.
Sağlık çalışanlarının eylemine CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP Milletvekilleri Aytuğ Atıcı ve Muharrem Işık ve BDP milletvekili İdris Bölüken de destek verdi.