SAĞLIK ÇALIŞANLARI CEFASINI ÇEKİYOR SÖZDE UZMANLAR SEFASINI SÜRÜYOR

Okula başladıklarında oyunlarından fedakarlık ettiler, akranlarından daha çok ders çalıştılar. Onların hedefi büyüktü, okullarında iyi dereceler alıp büyük hayallerini geliştireceklerdi. Böylece hayallerindeki mesleği yapmak için gece gündüz demeden çalıştılar. 


Lise yıllarında akranları gezerken, onlar yine ders çalışıyor ve hedeflerine ulaşmak için sınavda belli bir yüzdeye girmeleri gerekiyordu. Gecelerini gündüzlerine kattılar ve zorlu sınavları geçtiler. 
İstedikleri bölümleri kazandıklarında da maraton bitmedi, zaten onlar yılmayan insanlardı. Çalışmaktan yılmazlar, öğrenmeye aşıktırlar. Kendilerini geliştirmelerinin yanı sıra çevrelerine de ışık saçarlar.

Eğitim hayatları sadece öğrenmek olmadığı gibi, gece gündüz demeden hastanede nöbetleri başladı. Kıdemlilerinden öğrenilmesi gerekenler, hocalarından öğrenmeleri gerekenler ve tıbbiyenin verdiği kurallarına uyarlar askeriye gibidir hayatları. Sadece çalışmanın ötesinde, boyundan büyük laf edemez, tecrübeye, bilgiye ve büyüğe saygı vardır. “Tamam hocam” der susar. 

Kısa gibi gelen bu süreç bir ömür sürer, bir yaşam tarzı olur. Sürekli çalışırlar, hayatlarını işlerine adarlar, insanları sağlığına kavuşturmak için sürekli sorunları dinlerler, çözüm olmaya çalışırlar. 

Gündeme bile gelmez yaptıkları, yaşadıkları! 

Medyada kimler yer alıyor?
Kimi eğitimini tamamlayıp diploma sahibi olmuş kiminin diploması yok. Hayatını eğlenmek, süslenmek, gezmek ve modayı takip etmek ile geçirmiş. Sonra tanınmanın basamaklarını tırmanmış, ünlü olmuş.  

Ünlü olmasının eğitim yerine geçtiğini düşünüp, sağlık alanında eğitim vermeye kalkmışlar. Sağlıklı beslenme, spor yapmak ve psikolojiyi öğrettiklerini iddia ediyorlar. Bir sertifikayla, her gün gündemde olup, farkında olmadıkları cehaletle ortada dolaşıyorlar. Sağlığın “s”ini bilmeden, insanlara sağlığı anlatmaya kalkıyorlar.  

Kaymağını da tahmin edeceğiniz gibi, işte bu bir şey bilmeyip uzmanmış gibi ortada dolaşanlar yiyor. Gündeme geliyorlar, günleri sanki hayatın sırrını veriyor edasında geçiyor. Sağlık profesyonellerine ve hekimlere bulunamayan kaynaklar, ne hikmetse bunlara akıyor. Araştırma yapmaya fon bulamayan bilim insanlarının günleri küçücük bir odada geçiriyor. 

İşte bu adaletsizliği ortadan kaldırmak olmalı hedeflerden biri! Daha iyi sağlık hizmeti almak, daha iyi sağlık haberleri okumak ve bilimin ışığında ilerlemek için destek zamanı! 

Siz de destek olun. 

Sağlığı uzmanlar anlatsın, sözde uzmanlar sussun!