PROF. DR. DEMİRCİ: “GENİTAL PROLAPSUS TEDAVİSİNDE MEŞ CERRAHİSİ KAÇINILMAZDIR”

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Fuat Demirci, prolapsus tedavisinde meş cerrahisinin yaygınlaştığını ve bu tedaviye ilişkin tartışmaların azaldığını kaydetti

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Fuat Demirci, 8. Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi’nde Sağlık Dergisi’ne konuşan prolapsus tedavisinde meş cerrahisinin yaygınlaştığını ve bu tedaviye ilişkin tartışmaların azaldığını kaydetti. Kadın üreme organlarının, normal bulunmaları gereken yerden aşağı doğru sarkması sonucu oluşan prolapsus hakkında Prof. Dr. Demirci şunları söyledi: “Prolapsus oranı doğurganlığın yüksek olduğu ülkelerde üçte iki oranında değişik derecelerde görülebilmektedir. Tedavisindeki başarısızlıklar yeni yöntemlerin geliştirilmesine neden olmuştur. İdrar kaçırmada meşlerin kullanımıyla birlikte, prolapsus cerrahisinde de meş kullanımı gündemdedir ve başarıyla uygulanmaktadır. Kısa ameliyat süreleri, başarı oranının yüzde 90’ların üzerinde ve minimal invaziv olması meş tedavisini öne çıkarmıştır. Kaçınılmaz bir trenddir ve meş cerrahisi daha da yaygın olarak kullanılmak durumundadır.”

Randomize Kontrollü Çalışma Sonuçları
Meş cerrahisi ile ilgili tartışmaların giderek azaldığını belirten Prof. Dr. Demirci, “Bunun Randomize kontrollü çalışmaların sonuçlarının gelmesi, 24 aya kadar olan başarı oranlarının yüksek olması, komplikasyonların abartıldığı kadar olmaması, doku erezyonun ise yüzde 5 dolayında kalması meş cerrahisinin önemini artırmaktadır. Ürojinekoloji ile ilgilenen hekimler kayıtsız kalamaz. Bunu öğrenmek zorundadırlar. Videodan görüldüğü şekilde değil de eğitim alarak uygulanmak gerekir. Literatürdeki komplikasyonların bir kısmı da gerekli eğitimin alınmamasından kaynaklanan komplikasyonlardır” şeklinde bilgi verdi.