MEMUR-DER’DEN BAKAN’A ÖDÜL

Memur Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Cengiz Özbay, “Memur-Der Dostluk ve Barış Ödülü”nü Bakan Akdağ’a verdi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ Memur-Der’e bağlı; Ebe ve Hemşireler Derneği, Sağlık Çalışanları Derneği, İdareci ve Bürokratlar Derneği, Memur-Der Akademisi, temsilcilerini kabul etti. Memur Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Cengiz Özbay, sağlık alanında yapılan ve ülkemiz insanının hayat standartlarının yükselmesine katkı sağlayan çalışmalar nedeniyle “Memur-Der Dostluk ve Barış Ödülü”nü Bakan Akdağ’a takdim etti.

Memur Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Cengiz Özbay, Ebe ve Hemşireler Derneği Genel Başkanı Başhemşire Kadriye Gülseren, Sağlık Çalışanları Derneği Genel Başkanı Ebe Şadiye Bayhan, Memur-Der Akademisi Başkanı Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu, İdareci ve Bürokratlar Derneği Genel Başkanı Vedat Zülfikar ve Federasyon Sosyal İşler Komisyon Başkanı Arif Güler katıldı. Toplantıyı sadece Sağlık Dergisi izledi.

Ebelerin Hali Ne Olacak ?
Ebe ve Hemşireler Derneği Genel Başkanı Başhemşire Kadriye Gülseren ile Sağlık Çalışanları Derneği Genel Başkanı Ebe Şadiye Bayhan meslektaşlarının sıkıntılarını dile getirdi. Lisans tamamlamada “Yönetim ve Organizasyon” dersi görmeyen ebelerin bu konudaki eksikliğin sertifika programı açılarak giderilmesi gerektiğine dikkat çeken Gülsenere şunları kaydetti: “Sahada omuz omuza çalışan ebeler ve hemşirelerin arasındaki iş barışının sağlanabilmesi için ebe olarak görev yapanların kadroları ebe-hemşire şeklinde değiştirilmeli. Ön Lisans mezunu olan tüm sağlık çalışanları, Lisans Mezunu olabilmesi için gerekli çalışmalar acilen tamamlanması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı personeli olan Sağlık Meslek Lisesi mezunu meslektaşlarımızın eğitim seviyelerinin yükseltilebilmesi için, bir defaya mahsus “Lisans Programı” açılması için gerekli çalışmalar başlamalı. Hekimlerde uygulamaya başlayan döner sermaye paylarının tüm sağlık çalışanlarında da emeklilik hak edişlerine uygulanmalı.”
Bakan Akdağ, sorunlara karşılık, bu konuların sırası ile birer birer çözüleceğini dile getirdi.

Nöbet Ücretleri Yüzde 100 Artacak
Bakan Akdağ, nöbet tutan personelin nöbet birim ücretlerinin yüzde 100 arttırılması için gerekli girişimlerde bulunulacağını belirterek, bugüne kadar böyle bir konuyu kimsenin söylemediğini ifade etti. Akdağ, gerekli araştırmayı yaptırarak, hastane kreşlerinin 24 saat esasına göre çalışması konusunda, gereğinin yapılacağını söyledi.
Memur Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Cengiz Özbay Bakan Akdağ’a “Dostluk ve Barış Ödülü”nü takdim etti. 25. Dünya Üniversite Kış Oyunları’na gösterdiği katkı dolayısıyla Bakan Akdağ’a plaketini Çağ Sağlık Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu verdi.