KUSURSUZ CİNAYET YOKTUR

Adli bilimler alanında denemelerinin yanı sıra, gerçek suç öyküleri ve yurt dışındaki mesleki gözlemlerini kaleme alan Adli tıp uzmanı ve kriminolog Prof. Dr. Sevil Atasoy, “Kusursuz Cinayet Yoktur” kitabında bilerek ya da bilmeden yapılabilecek hatalar ve görgü tanıklarının güvenilebilirliğindeki sorunlar üzerinde durdu.

Günlerce süren işkenceler, yanlışlıkla 19 yıl cezaevinde kalan masumlar, yanlış değerlendirilen deliller, Adli tıp uzmanı ve kriminolog Prof. Dr. Sevil Atasoy’un incelikli anlatımıyla Doğan Kitap’tan çıkan “Kusursuz Cinayet Yoktur” kitabında yer alıyor. Kitap, suç işlemek için bir kılavuz değil : Adli tıp ile ilgili sadece anlatılması gerekenlere yer veriliyor. Yazılan her şeyin literatürle pekiştirildiği kitapta, hatalı laboratuvar sonuçları, işini iyi yapmayan insanlar, yönlendirilen ifadeler, olay yerinin iyi incelenmemesi ve görgü tanıkları yüzünden yanlış mahkumiyetler ele alınıyor.
Ağırlıklı olarak cinsel zevk amaçlı cinayetlerin ve seksüel seri katillerin ele alındığı kitapta Atasoy, sadistlerin ve mazoşistlerin kanlı serüvenlerini de aktarıyor, “zevkine ölüm” dosyalarını aralıyor.
Adli tıp uzmanı ve kriminolog Prof. Dr. Sevil Atasoy, “Kusursuz Cinayet Yoktur” kitabı’ hakkında Sağlık Dergisi’nin sorularını yanıtladı
Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?
İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi mezunu, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı’nda uzmanlık, doçentlik ve profesörlüğün yanı sıra, İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü’nün kurucuları arasında yer almış, kesintisiz 18 yıl müdürlüğünü sürdürmüş bir akademisyenim. Çok sayıda yurt dışındaki mesleki deneyim arasında 2005-2010 yılları arasında yürüttüğüm Birleşmiş Milletler Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu üye ve başkanlığı öne çıkar.
Kitabınızı yazmanızdaki etken nedir?
Bu ilk kitabım değil. 2005’ten bu yana gerçek suç öyküleri ve adli bilimler alanında denemelerin yanı sıra, yurt dışındaki mesleki gözlemlerimi kaleme alıyorum.
Devam kitabı yazmayı düşünüyor musunuz?
Her yıl yeni bir kitap yayınlayacak şekilde bir planım var. Beş yıldır sürdürüyorum, umarım daha uzun süre gider.
Kitapta vermek istediğiniz mesaj nedir?
Aslında farklı hedef kitleleri gözeterek yazmaktayım. Vermeye çalıştığım mesaj, her kitabımda değişmekte. Bu kez, daha çok vahşetin boyutları üzerinde durmayı ve cinsel saldırılara odaklanmayı tercih ettim.
Fotoğrafı çeken Tamer Haertevioğlu
Okurlarınıza iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?
Kusursuz cinayet yoktur, kusursuza yakın olanlar vardır, diyor ve olay yeri incelemeden başlayarak, soruşturmanın her aşamasında bilerek ya da bilmeden yapılabilecek hatalar, görgü tanıklarının güvenilirliğindeki sorunlar üzerinde durdum.
Kitabınız yazar olarak size neler kazandırdı?
Bir yazar olduğumu düşünmüyorum. Bir bilim insanıyım. Adli Bilimlerin değişik alanlarını topluma tanıtmayı ve delillerin adaletin tecellisindeki öneminin altını çiziyorum.
Yazdığınız kitaplar arasında en çok etkilendiğiniz kitabınız hangisi?
Kitaplar çok sayıda uzun öykü ve denemeden oluşuyor. Sanırım, son kitabımdaki “Köpek Tasmalı Adam” ile daha önce kaleme aldığım “Bambu Bar’da Bir Yakuza” en sevdiklerim.
Mutlaka herkesin okuması gereken kitap/ müzik/film sizce hangisi?
Beni okumasalar da olur. Gazete bile okusalar makbulümdür.
Sağlık haberciliği üzerine düşüncelerinizi öğrenebilir miyim? Sağlık haberlerinde nelere dikkat ediyorsunuz?
Sağlık haberciliği henüz batı ülkelerinde gözlediklerimiz düzeyinde değil. Çünkü büyük ölçüde yabancı kaynakların çevirisinden oluşuyor. Kaleme alanların o dalın uzmanları olmasını ve kendi bilimsel görüşlerini habere yansıtmalarını isterdim.
Türkiye’deki çalıştığınız alandaki çalışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Daha gidilecek çok yol var. Alt yapı tümüyle yurt dışına bağımlı. Yerli üretimin desteklenmesi ve patent alınmasına özendirilmesi gerekiyor.
Kendinizi bulunduğunuz alanın neresinde görüyorsunuz? Bütün istediklerini gerçekleştirmiş, hayatından memnun bir yazar mısınız?
Hayatımdan memnunum. Elbette isteklerimi gerçekleştirmiş değilim. Her sabah “Bugün ne değiştirebilirim” diye kalkarım, bu da her gün yeni bir şey öğrenmemi sağlar. Hararetle genç kuşaklara öneririm. İnsanı zinde tutan bir yaklaşımdır.
Hâlâ planlayıp gerçekleştiremediğiniz projeniz var mı?
Elbette var, bütün projelerinizi gerçekleştirdiğinizi düşündüğünüz gün, ölmeye yatmak gerek.

ÇEKİLİŞ BAŞLIYOR!

Çekilişe katılmak için yapmanız gerekenler:

Blogu izlemeye almak ( yan tarafta siteye katıl yazan yere tık)

Facebook sayfamı beğenmek (kullanmayanlar için zorunlu değil)

– Bu yazının altına yorum yazmak

Adsız yorumlar dikkate alınmayacak. Adınızı ve mail adresinizi yazarsanız memnun olurum.
1 Nisan Pazar günü saat 23:00’a kadar yorum bırakabilirsiniz. Çekiliş sonucu 2 Nisan Pazartesi sabahı buradan duyurulacaktır.

Bloga yorum nasıl yapılır:
Yorum yapılacak yazının altında yer alan “Yorum gönderi / Yorum” tıklayın
Çıkan sayfada yer alan bölümü”resimdeki” gibi doldurun
ve “Yorumunuzu yayınlayın“…
Hepsi bu kadar.. Bol şanslar dilerim

Çekilişi Kitap Delisi Gizem Kazandı. Tebrik ederim. Adresini ilettiğinde Doğan Kitap tarafından kitabı gönderilecek.