KAYARAK ÖZGÜRLÜĞÜ VE DİNGİNLİĞİ YAKALAYAN PSİKOLOG

Kayarak yoğun iş temposunun yarattığı stresten kurtulduğunu anlatan Fatih Üniversitesi Psikoloji bölümü öğretim görevlisi Yrd. Doç. Nalan Linda Fraim, farklı hobileri sayesinde kendini özgür ve dingin hissettiğini söylüyor.

İnsanların sorunlarını dinleyerek sorunlara çözüm getiren psikologlar, stresten uzaklaşmak için farklı hobiler ediniyorlar. Çocukluğundan beri  kayan, ata binen ve tenis oynayan psikolog Yrd. Doç. Nalan Linda Fraim, “Kaymak, stresle baş etmek için inanılmaz bir şekilde fayda sağlıyor” diyor. 

Hobisinin mesleğine ve hayatına olan katkısını anlatan Yrd. Doç. Nalan Linda Fraim, Med-Index’in sorularını yanıtladı.

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?
Fatih Üniversitesi Psikoloji bölümünde Yardımcı Doçentim. Sağlık Psikoloğu, Evlilik ve Aile Terapistiyim. Çalışma alanlarım genç meme kanseri hastaları, HIV/AIDS, obezite, travma, domestik şiddet ve cinsel şiddet.

Hobiniz nedir ve ne kadar süredir yapıyorsunuz? 
Hobim kayak yapmak, hem kar hem de su kayağı. 8 yaşımdan bu yana kayıyorum. Kayak dışında binicilik de yapıyorum, aileden gelen bir atçılık kültürü olması sebebiyle biniciliğe ilgim var. Bunun dışında tenis oynamak ve balık tutmak da hobilerim arasında diyebiliriz. Kitap okumak, müzik dinlemek, sinemaya gitmek, artık hobi olmaktan çıkıp günlük sosyo-kültürel faaliyetler olduğundan dolayı, bunları  hobi olarak görmüyorum. 

Hobinizin mesleğinize katkısı oluyor mu?
Hobilerim, mesleğime katkıdan ziyade kalabalık kozmopolit bir şehirde yaşamaya katkı sağlıyor! Stresle baş etmek için inanılmaz faydası var. Örneğin, geçtiğimiz günlerde Makedonya’da Mavrovo bölgesinde kayak yapmaya gittim. Temiz hava sayesinde, kalabalık, trafik sorunları ve akademik yüklerimden kurtulmuş hissettim.  


Neden bu hobiyi seçtiniz?
Aslında kayağı bilinçli seçmedim. İlkokuldayken okulumuz tarafından düzenlenen Noel tatili için Uludağ’a gittim. Bu sayede kayak yapmak hoşuma gitti ve o gün bu gündür her fırsatta kayarım. Hatta yazları da kayaktan ziyade artık Wakeboarding yapmak çok daha keyifli geliyor. Kışın ise pistlerden inerken kendimi ve dünyayı unutuyorum. Kaymak ruhumu dinlendiriyor.

Yaptığınız hobi size ne hissettiriyor?
Özgür ve dingin hissediyorum. 

Tavsiye edeceğiniz kitap ve film nedir?
Demet Altınyeleklioğlu’nun “Hürrem: Moskof Cariye” adlı kitapla başlayan serisini okuyorum ve şu anda Hatice ile Pargalı’yı okuyorum. En son Taş Mektep’i seyrettim. Bu aralar tarihimize merak salmış durumdayım.

Tiyatro oyunu olarak Levent Ülgen ve Sedef Avcı’nın oynadığı, “Yatakodası Diyalogları”, ikili ilişkilerde kadın ve erkek farklılıklarını, beklentilerini ve iletişimlerindeki sıkıntılarını dile getiren çok keyifli bir tiyatro oyunuydu.