HASTANESİNE GÜVENEN KATILSIN!

II. Uluslararası Sağlıkta Performans ve Kalite Kongresi kapsamında gerçekleştirilecek olan “Araştırma Ödülü ve En İyi Uygulama Ödülü” ile, Türkiye’de bir ilke imza atılacak.

Sağlık Bakanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan II. Uluslararası Sağlıkta Performans ve Kalite Kongresi’nde birçok ilke imza atılacak. II. Uluslararası Sağlıkta Performans Ve Kalite Kongresi, 28 Nisan-1 Mayıs 2010 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilecek. Toplantıda kurumlar “performans, kalite, hasta ve çalışan güvenliği” alanında çalışmalarını yarışma sayesinde ödüllendirebilecekler. “Araştırma Ödülü ile En İyi Uygulama Ödülü” adında iki farklı alanda değerlendirme yapılacak. Bu yarışmalar sayesinde kurumlar kalitelerini gösterme imkanı bulacaklar. Ödülün Hizmet Kalite Standartları’nın etkinliğinin ölçümünü içeren tebliğler arasından dereceye giren bildiri sahiplerine verileceğini kaydeden Kongre Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Hasan Güler, çalışmanın saha çalışması yapan ve bilimsel gereklilikleri karşılayan hastanelerde yapılması gerektiğini söyledi. İlk üç içerisine giren yarışmacıların kongreye davet edileceğini belirten Dr. Güler, düzenleyecekleri ödül töreninde kendilerine plaket verileceğini ifade etti.

“Hizmet Kalite Standartları En İyi Uygulama Ödülü”
En iyi uygulama ödülünün seçici kurul tarafından belirleneceğini söyleyen Dr. Güler, hasta, çalışan ve laboratuvar güvenliği alanlarında hastanelerde yapılan sistematik uygulamaların değerlendirileceğini vurguladı. Bu yarışma alanında esas alınanın plan ve programlarla çıkartılarak, raporlamanın görsel öğelerle desteklenmesi gerektiğine dikkat çeken Dr. Güler, bu dalda başarılı bulunan çalışmanın benzer kurumlara da örnek olması gerektiğini kaydetti. Bu alanda da dereceye giren ilk üç çalışma sahiplerinin kongreye davet edilerek plaket verileceğini dile getiren Dr. Güler, ilk kez gerçekleştirilecek olan bu etkinliğin tüm tarafları açısından farkındalık oluşturacağını söyledi. Yarışma sonucunun 29 Mart 2010 tarihinde dereceye giren adaylara tebliğ edileceğini belirten Dr. Güler, nihai sonucun kongrede açıklanacağına dikkat çekti.

Soruları Doğru Cevapla Kongreye Katıl
Sağlıkta performans ve kalite uygulamalarının daha ileri düzeye taşınması amacıyla ödüllü soru yarışması düzenlediklerini kaydeden Dr. Güler, hizmet kalite standartları ve uygulamalarına yönelik soruları hazırladıklarını belirtti. Performans, Kalite ve Hasta Güvenliği Ajansının 6. sayısında soruların yayınlanacağını ifade eden Dr. Güler, soru setinin hazırlandığını, bu yarışmaya kamu, özel ve üniversiteden olmak kaydıyla sadece Hemşirelerin katılabileceğini ve bu yarışma sonucunda yapılacak değerlendirme sonucu ilk 5 giren katılımcının kongreye katılımını karşılayacaklarını bildirdi.
Kongre için hazırlanan “Performans, Kalite ve Hasta Güvenliği Ajansı”nın kaynak kitap özelliği taşıdığına değinen Dr. Güler, bu kongrede birçok anlamda ilklerin gerçekleştirileceğini ve hastane çalışanları için tarihi bir önem taşıdığını dile getirdi.