GİRNE’DE JİNEKOPATOLOJİ TARTIŞILACAK

Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan ‘Zekai Tahir Burak Geleneksel Jinekopatoloji Kongresi’ Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi işbirliği ile 17-20 Haziran 2010’da gerçekleştirilecek.

Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, kaliteli ve başarılı hizmet anlayışıyla Jinekopatoloji alanındaki son bilimsel gelişmeleri takip etmek amacıyla ‘Zekai Tahir Burak Geleneksel Jinekopatoloji Kongresi’ düzenliyor. Bu yıl 2’ncisini K.K.T.C. Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi işbirliğinde, Yeni Doğan, Perinatoloji ve Patoloji Ünitelerinin katılımlarıyla, 17-20 Haziran 2010’da Yeşil Ada Kıbrıs Girne’de gerçekleştirilecek.

Jinekolojinin Patolojisi Ele Alınacak
Kongre Başkanı Doç. Dr. Sema Zergeroğlu kongrede işlenecek konular hakkında şu bilgileri verdi:”Yeni doğan post mortem klinik ve patolojik korelasyon, yeni doğan iskelet displazilerinde radyolojik ve patolojik korelasyon, Serviks’in malign ve premalign lezyonlarına genel yaklaşım, HPV aşısı klinik uygulamaları, sosyal ve etikboyut, Overneoplazileri, Borderlıne lezyonlar, epitelyal tümörlerde tuzak olgular, ovülasyon indüksiyonu ve indüksiyon sonrası gelişen komplikasyonlar, çoğul gebelikler ve komplikasyonlarlarına klinik ve patolojik yaklaşımlar, asiste reprodüktif teknoloji uygulamalarında yaş faktörü ve Plasentapatolojileri, endometrium patolojileri konuları ele alınacak. Yan paneller olarak; Vaginismus, suda doğum, ağrısız doğum, epidural anestezi ve hastaya yaklaşım, antıagıng, HRT ve osteoporozda akılcı yaklaşım, Malpraktis, klinik araştırmalarda iyi klinik uygulamalar, elektromanyetik dalgaların, baz istasyonları ve cep telefonlarının insan sağlığı ve gebeler üzerine etkisi konuları ele alınacak. Ayrıca fetal invaziv girişimler kursu ve fetal ekokardiyografi ve genetik değerlendirme kursları verilecek. Gençlerin çalışmlarını teşvik etmek amacıyla, bilimsel jüri tarafından seçilecek en iyi sözlü bildiri ödülü verilecek.”

“Dr. Perran Möröy En İyi Araştırma Ödülü”
Birçok ilke imza atan geleneksel kongrenin her yıl düzenli olarak yapılmaktayken bu yıl ilk olarak Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Ankara Kadın ve Çocuk Sağlığı Derneği katkılarıyla patoloji yan dal bilimi alanında çalışmaların tartışılacağını belirten Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Leyla Mollamahmutoğlu, “Genç araştırmacılarımızın sunumları ile bilimsel içeriğin destekleneceği kongremizde en iyi araştırma konulu 3 poster sunumuna “Dr. Perran Möröy En İyi Araştırma Ödülü” verilecek” dedi. Yakın Doğu Üniversitesi (Lefkoşa- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gamze Mocan Kuzey, yapılacak kongreyi desteklediklerini kaydetti.
Kongre ile ilgili web sitesi: www.jinekopatoloji.org/