EMPATİ KURAN HASTANE

Kısa süre önce Antalya Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimliği görevine gelen Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Kemal Kiraz, hastanelerinde göreve başladığından bu yana nelerin değiştiğini ve hedeflerini Sağlık Dergisi’ne anlattı.

Günlük 4500 poliklinik yapan, ISO belgesine sahip Antalya Atatürk Devlet Hastanesi 605 yatak kapasitesi ile kalitesini artırarak için her geçen gün uluslar arası sağlık hizmet standartlarını yakalamk için çalışmalarına hız kazandırıyor. Bir yıldır görev yapan Başhekim Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Kemal Kiraz, prefabrik poliklinik binasının ihalesini yaparak poliklinik sayısını arttırmayı hedefliyor. Tıbbi atık deposu yapım hazırlıklarının başladığı hastanede her geçen gün yenilikler yapılmaya devam ediyor. Teknik alt yapı eksikliklerini tamamlamaya başladıklarını dile getiren Uz. Dr. Kiraz, “ Hastanemizde bulunan periton diyalizi ve diyaliz ünitelerinin tadilatları tamamlanarak yatakları yenilendi böylece diyaliz hastalarına daha rahat imkanlar sunuldu. Belediye ile işbirliği yaparak hastalara servis hizmeti verilmeye başlandı. Hastanenin soğutma sistemlerini yenileyerek hastaların sıcaktan dolayı enfeksiyon kapmasına engel olundu. Bakanlığın isteği doğrultusunda hazırlanan planları gerçekleştirmek için binaların depreme dayanıklılığı ölçülüyor. Önümüzdeki günlerde hastane asansörleri yenilenecek, sonrasında da odaları iki ya da üç yataklı hale dönüştüreceğiz. Hastaların yatakları, perdeleri, örtüleri yenileniyor, servisin bir tanesinin yapımını tamamladık bundan sonra sırayla diğer tüm servisleri düzenleyeceğiz” dedi.

Hastane randevu sistemi ile internetten ve telefondan randevu alındığını böylelikle sıra beklemeye gerek kalmadığını, randevu almadan gelen hastalara da yardımcı olduklarını dile getiren Uz. Dr. Kiraz, hastanın randevu aldığı hekime direk ulaştığını ve prosedürle ilgili zorluk çekmeden muayene olma imkanı tanıdıklarını belirtti. Hastanın yatması gerektiğinde de direk yatacağı servise çıktığını prosedürü kattaki tıbbi sekreterin yaptığını ifade eden Uz. Dr. Kiraz, hastaları kendileri gibi gördüklerini ve bir gün kendilerinin de bu zorluklarla karşılaşacaklarını hesaba katarak yaklaşım sergilediklerini vurguladı. Hastaneleri bünyesindeki polikliniklere hastalara yardımcı olacak hostesler alacaklarını böylece hastaların yönlendirilmesinde yardımcı olunacağını kaydeden Uz. Dr. Kiraz, personele hastalara daha saygılı hizmet edilmesi konusunda hizmet içi eğitimler düzenlediklerini söyledi. Hasta şikayetlerini ciddi şekilde araştırdıklarını böylece hastane de otokontrol sağlandığını belirten Uz. Dr. Kiraz, hastanelerinin bahçe peyzajını da hastalara ve çalışanlara uygun düzenlediklerine dikkat çekti.

Beyin, Bel Ve Anevrizma Cerrahisinde Çok Başarılı
Göz polikliniğinde eksiklerin olduğunu ve onları da tamamladıklarını böylece özel göz merkezinde olan her hizmetin hastanelerinde sunulduğunu bildiren Uz. Dr. Kiraz, göz servisinde lazer yapmayı planladıklarını vurguladı. Ultrason işlemlerinde birikmenin olmadığını dile getiren Uz. Dr. Kiraz, 4 boyutlu ve doppler ultrason cihazları alacaklarını ve kaliteli hizmet sunarak hastalarının memnuniyetini sağlayacaklarının üzerinde durdu. Beyin cerrahisi kliniğinde bel cerrahisi ve anevrizma cerrahisi alanlarında çok başarılı müdahaleler yaptıklarına dikkat çeken Uz. Dr. Kiraz, “Yeni doğana işitme tarama testi hizmetini vermeye başladık. Diyabet konusunda uzmanlar, haftanın belli günlerinde hastalara eğitim toplantıları yapıyor. Her geçen gün farklı alanlarda hizmetlerimizi devam ediyor” şeklinde konuştu.

Hastanelerine bağlı olarak Döşeme altı ilçesinde semt polikliniği açacaklarını belirten Uz. Dr. Kiraz, 4 ana branş ve ağız diş sağlığı servisinin olacağını, haftanın belli günlerinde de diğer branşlardan hekimlerin hizmet vereceğini kaydetti. Kepez bölgesinde 9 bin metre kapalı alanda Kepez Semt Polikliniğinin ihalesinin yapıldığını dile getiren Uz. Dr. Kiraz, polikliniğin yakın zamanda hizmete geçmesi için çalışmalarının devam ettiğini anlattı.