DOMUZ GRİBİNİN ANTİVİRAL İLAÇLARI

Son günlerin korkulu rüyası haline gelen Domuz Gribi hakkında bilgi veren Biyologlar Birliği Derneği Genel Sekreteri Gökhan Kavuncuoğlu, virüse karşı antiviral ilaçların bulunduğunu belirterek korunma yolları hakkında bilgiler verdi.

Meksika´da ortaya çıkan domuz gribi (Swine flu) yani influenza A/H1N, normalde domuzları etkileyen ancak zaman zaman domuzlardan insanlara da bulaşan bir virüs olduğun kaydeden Biyologlar Birliği Derneği Genel Sekreteri Gökhan Kavuncuoğlu, virüsün genetik değişim geçirerek kısa zamanda çok hızlı yayılım gösterdiğini iletti. Kavuncuoğlu, “İlk önce Meksika’da görülen vakalar önce Amerika kıtasına daha sonra birlikte Avrupa kıtasıyla birlikte diğer bölgelerdeki birkaç ülkeye daha yayıldığı gözlemleniyor. Vaka sayısı her geçen gün artmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) şu ana kadar (5 Mayıs 2009) 21 ülkede toplam 1124 adet vaka resmi olarak bu hastalığın görüldüğünü duyurmuştur. Bu yeni virüs için ‘İnsan Domuz Gribi’ tabirinin kullanılması artık daha doğru olacaktır. Domuzlarda H1N2, H3N1, H3N2 gibi başka alttip grip virüsleride bulunmaktadır. Ancak şu anda en önemlisi genetik değişim geçirmiş A/H1N1 tipidir. Meksika’da ölümle sonuçlanan vakaların genç yaşta insanlar olması ve bu kişilerin bazılarının da bu konuda çalışan sağlık personeli olması önemlidir.

“Hiç İlaç Kullanmadan İyileşen Kişilerde Var”
İnsan Domuz Gribi virüsünün bulaştığı insanlarda baş ve vücut ağrısı, ishal, kusma ve alt solunum yolu enfeksiyonları belirtileri görüldüğünü kaydeden Kavuncuoğlu, özellikle el hijyeni bu ve benzeri her durum için önemli koruyucu etkiler arasında bulunduğuna dikkat çekti. Yeterli uyku da dâhil olmak üzere besleyici yemek yemek ve fiziksel olarak aktif olmanın da hastalığa karşı çok büyük önem taşıdığını ifade eden Kavuncuoğlu konu ile ilgili şöyle konuştu: “Laboratuar testleri sonucu virüsü antiviral ilaçlardan oseltamivir ve zanamivir´e duyarlı olduğu bulunmuştur. Ancak virüsle enfekte olup hiç ilaç kullanmadan iyileşen kişilerinde olduğu Dünya Sağlık Örgütüne bildirilmiştir. Dünyada sağlık ile ilgili görevlilerin birçoğu Kuş Gribi´nin insandan insana bulaşma özelliği kazanmasından endişelenirken daha öncesinde İnsan Domuz Gribi’nin insandan insana bulaşma özelliğini kazandığı hatta Kanada´da insandan domuza virüsün geçtiği tespit edilmiştir. Belki yakın gelecekte çok daha ölümcül, çok daha hızlı yayılım gösteren başka bir hastalıkla yada hastalıklarla karşı karşıya kalacağız. Çözüm ise biyologlar olmalıdır.”

Araştırmalarda Biyologlar
Biyologların gelişmiş ülkelerde tıp, genetik, biyoteknoloji, tıbbi cihaz, ilaç, aşı gelişimi, salgın hastalık gibi birçok alanda etkin olarak çalışmalarına olanak sağlandığını ifade eden Kavuncuoğlu, “Türkiye’de ise sağlık alanında çalışan biyologlar laboratuar içinde teknisyenlik dediğimiz kendisine verilen test prosedürünü birebir uygulayan ve eğitimini aldığı konularda hiçbir katkısı istenmeyen hatta hastanelerde gereksiz personel olarak görülen kişiler durumundadır. Sağlık alanı dışında da durum pek farklı değildir. Her sene yaklaşık 4.600 biyolog üniversitelerden mezun olmakta. Sağlık Bakanlığı ise bir kısmı geçici olmak üzere bu yıl sadece 30 biyolog almıştır. Bu sayı emeklilik gibi nedenlerden dolayı işten ayrılanların sayısına dahi denk gelmesi şüphelidir. Ülkemiz özellikle Sağlık Bakanlığı biyologları sadece laboratuarda çalıştırmamalıdır. Bir biyolog halk sağlığı birimini çok başarılı bir şekilde idare edebilir, hastanelerde enfeksiyon komitelerinde görev alabilir, biyolojik atık konusunda etkin olabilir, çevre sağlığı konusunda görevleri başarıyla yönetebilir özellikle hastane ya da araştırma merkezlerinde birçok araştırmaya imza atabilir. Yeter ki sahip çıkılsın ve desteklensin.” şeklinde değerlendirmesini yaptı.