DOĞSAN DÜNYAYLA REKABET EDİYOR

Dört kıtaya yaptığı ihracatla dünya devleri ile yarışan Doğsan, Türkiye’deki üretimin kalitesini dünyaya tanıtıyor.

Medikal sektörde 39 yılını geride bırakan Doğsan Tıbbi Malzeme San. A.Ş., Karadeniz’de ekonomiyi kalkındıran kuruluşların başında geliyor. Üretim Merkezi Trabzon’da bulunan Doğsan, Avrupa, Ortadoğu ve Asya’ya yaptığı ihracatla Türkiye’deki üretimin kalitesini dünyaya tanıtıyor. Şu an dünyanın önde gelen medikal firmalarıyla yarıştıklarını söyleyen Doğsan yetkilisi Çağan Karal, merkezin kapılarının herkese açık olduğunu söyledi. Dünyanın çeşitli yerlerinden fabrikayı gezmeye gelen konuklarının olduğunu aktaran Karal: “Hem yurt dışından gelen konuklarımı hem de bayilerimize fabrikamızı gezdiriyoruz. Ürünlerimiz hakkında merak ettikleri ve çalışmalarımız hakkındaki bütün sorularına yanıt veriyoruz” dedi.

Rekabet Kaliteyi de Beraberinde Getiriyor
Piyasada çok yoğun bir rekabet olduğunun altını çizen Karal, rekabetin kaliteyi de beraberinde getirdiğini söyledi. Karal: “ Biz yıllardır rekabet içindeyiz, çok iyi firmalarla rekabet ediyoruz. Bu bizim için çok faydalı, rekabeti seviyoruz. Doğsan olarak yerli üretimin öne çıkmasını istiyoruz. Ancak düşük kaliteli özellikle Uzakdoğu ürünleri ile rekabet bize katkı sağlamadığı gibi, bütün sektörü zor durumda bırakıyor. Onların haksız rekabeti ile Türkiye kendi üreticisini kaybediyor, Türkiye kaybediyor” değerlendirmesinde bulundu.


Eğitim, Paylaşım, Başarı
Her 3 ay da bir değerlendirme toplantısı düzenlediklerini ifade eden Karal: “Tüm şehirlerdeki satış ekiplerimizi toplayarak satışların değerlendirmesini yapıyoruz. Genelde toplantılar 25-30 kişilik oluyor. Özellikle sahada çalışan birebir bölgeden sorumlu arkadaşların katılmasını sağlıyoruz. Bilgi paylaşımı yaparak sorunlarımızı ve önerilerimizi paylaşıyoruz” diye konuştu. Konuları seçerken satış pazarlama, teknik eğitim ve motivasyon konusuna ağırlık verdiklerini kaydeden Karal: “Eğitimlerimizin güncel konuları içermesini tercih ediyoruz. Örneğin yeni ürünlerin pazarlama stratejisini, teknik eğitimi ve bu çalışmanın kişi bazındaki motivasyonu konusunu ele alabiliyoruz” dedi. Toplantıya katılan temsilcilerin toplantı sonunda sınava tabii tutulduklarını belirten Karal, kazananları da ödüllendirdiklerine dikkat çekti.

Üretmeyen Ülke Köle Olmaya Mahkûmdur
Doğsan tarafından her yıl düzenlenen bayi yemeğinin dördüncüsünde yoğun bir katılım sağlandı. Özellikle Ekspomed fuarı ile eşzamanlı yapılan satış toplantısında, 6 Mart akşamı Kaya Ramada Hotel’de gerçekleşen yemekte başarılı bayilere çeşitli konularda ödüller verildi. Yemekte bir konuşma yapan Tıbbi Malzeme ve Cihaz Üreticileri Derneği (TÜDER) Başkanı Mustafa Daşcı: “Başta Kamil Saruhan olmak üzere, Ülkemizin değerli firmalarından Doğsan ailesini tebrik ediyorum. Ülkemizin üreten firmalara ihtiyacı var. Üretim bir ülkenin can suyudur. Doğsan’da üretim ve istihdam sağlama noktasında son derece başarılı işlere imza atmıştır. Ben her zaman üreticinin yanındayım. Üretmeyen ülke hiç bir şey yapamaz ve köle olmaya mahkûmdur” değerlendirmesini yaptı.