DOÇ.DR. BOZDAĞ’A ÖDÜL YAĞMURU

Videoanoskop çalışmasıyla Japonya’dan ödülle dönen İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Ali Doğan Bozdağ, bu defada yeni icatları Videoposter ile dikkat çekmeye başladı.

Videoanoskop adında yaptığı çalışmayla katıldığı kongrelerde bir ilke imza atan Doç. Dr. Ali Doğan Bozdağ, Japonyadan aldığı ödül sonrasında tıp dünyasına yenilikler kazandırmaya devam ediyor. Doç. Dr. Bozdağ, dünyada ilk olarak Videoposteri geliştiren bilim adamı oldu. Bu farklı sunum tekniği önce Laparoskopik Endoskopik Minimal İnvaziv Dergisi’nde Türkçe yayınlandıktan sonra Japonya’daki kongre deneyimleri de eklenmiş olarak cerrahi alanda saygın bir dergi olan World Journal of Surgery’de İngilizce olarak yayınlandı. Böylece orijinali Türkçe olan bir çalışmanın önce Türkçe sonra İngilizce yayınlanması amacına da ulaşmış oldu.
Sağlık Dergisi’ne bilgi veren Doç. Dr. kongrelerde poster gösterimini metin ve resimlerden farklı bir şekilde sunmayı düşündüğünü ifade etti. Bozdağ, seyahatlerde kullanılan küçük DVD’leri posterin arkasına yerleştirerek farklı bir sunum hazırladığını kaydetti. Doç. Dr. Ali Doğan Bozdağ, “ DVD’yi straforun içerisine yerleştirerek ameliyatın sunumunu hazırladım. Posterleri anlatırken, bu yöntem sayesinde ameliyatı da baştan sona izletebilme imkanı oldu. Çok ilgi çeken bir çalışma oldu. İlk olarak Nisan ayında Çukurova’da Koloproktoloji Kongresinde Videoanoskop konusunu sergiledik. Daha sonra Laparoskopik bant uygulamasını Antalya’da Laparoskopi kongresinde sergiledik ve her iki kongrede de sergilediğimiz konular birinci oldu.” şeklinde konuştu.

Yöntem, Safra Kesesinde Yırtıklarında Kullanılıyor
Laparoskopik bant ligasyonu konusunda da açıklama yapan Bozdağ, söz konusu yöntemin Doç. Dr. Hayrullah Derici’nin başkanlığında yürütülmüş bir çalışma olduğunu ve safra kesesi delinmelerinde uygulanabilecek pratik bir yöntem olduğunu söyledi. Ameliyat sırasında safra kesesinde delinme olduğunda müdahale edildiğini vurgulayan Bozdağ,” Laparoskopi sırasında safra kesesinde delinme olursa ameliyat güçleşiyor. Safra kesesinde yırtılan yere bant yerleştirilmesini düşünerek, kız çocuklarının saçlarını lastikle toplayıp kaymasını önleyen lastikler gibi bir yöntem geliştirdik. Grasper yani tutucu denilen alet ile deliği tuttuktan sonra tutucudaki halka indirilerek delik kapatılıyor. Böylece ameliyatı tamamlayana kadar risk ortadan kalkmış oluyor” şeklinde konuştu.

Videoanoskop ile yapılmış olan çalışmayı meslektaşı Doç.Dr.Tuğrul Tansuğ ile birlikte Japonya’nın ardından İtalya’da da sergileyen Bozdağ, gittikleri kongrelerde ilk ilgiyi çekenin videoposter olduğunu dile getirdi.

Doç. Dr. Ali Doğan Bozdağ İtalya’da katıldığı kongrede hazırladığı posterin yanında, videoanoskop ile yapılan ameliyatların DVD’sini dağıttıklarını da dile getirdi. Avrupa Asya Koloproktoloji Derneği Kurucu Üyesi olarak seçildiğini kaydeden Bozdağ, İtalya’da 6. Akdeniz Koloptroloji Kongresinde de ikincilik aldıklarını söyledi. Şu günlerde Amerika’ya giden Doç. Dr. Ali Doğan Bozdağ, Laparoskopi kursuna davet edildiğini ve bu sayede Laparoskopide ileri teknikler üzerine eğitim alacağını açıkladı.

SEİS’te Ödül Verdi
Expomed 2008 TÜYAP fuarında Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) tarafından ikincisi düzenlenen Cihaz Proje Yarışmasında Videoanoskop projesi ile birinciliği alan Doç. Dr. Ali Doğan Bozdağ törende şöyle konuştu: “Ödülü aldığım için çok mutluyum, videoanoskopun geliştirilmesinde emeği çeken herkese teşekkür ederim.Motive edici bir ödül olduğunu düşünüyorum. Ayrıca ödüle layık gördüğü için SEİS’e de teşekkür ederim”