BÜTÜN ŞİİRLERİNİ EŞİ İÇİN YAZDI

Prof. Dr. Hakan Hamdi Çelik eşi için yazdığı şiirlerini kitaplaştırdı. Prof. Dr. Çelik, Sonsuz Sevdam Sarı Lalem” adlı kitapta yer alan şiirlerin eşine olan sevgisinin bir yansıması olduğunu söylüyor.
“Lale kırağı görmeli ki açsın demiş şair
Soğuk lalenin kalbini yaksın ki
Gizlenen aşkı dökülsün …”
dizelerini hüzünlerin mevsimi sonbaharın Eylül ayında yazan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Hamdi Çelik, uzun yıllardır yazdığı şiirleri ve son dönemde kaleme aldıklarını “Sonsuz Sevdam Sarı Lalem” isimli kitapta topladı. Prof. Dr. Çelik, Tanrıya en yakın varlık olan hekimlerin aynı zamanda sanata da en yakın insanlar olduklarını vurguluyor.
Prof. Dr. Çelik, kitapta yer alan şiirlerin Lale isimli eşine olan sonsuz sevgisinin bir yansıması olduğunu söylüyor.

“Küçücük bir sevgi verebilsen
Çok az bir sevgi
Bununla yaşayabilsem
Tekrar sarılsam sana
Hevesim değil nefesim olabilsen…”
Ünlü edebiyatçı Sunay Akın’ın kitap hakkında görüşü ise şöyle: “’Edirne’deki Selimiye Camii’nin içindeki bir sütunda bulunan ters lale motifi dikkatli gözlerden kaçmaz. Mimar Sinan’ın bu motifi, eserini yapacağı arsanın, sahibi tarafından kendisine uzun süre verilmemesi nedeniyle oraya koyduğu anlatılır durur, yıllarca… Adam, çok sevdiği lalelerinden ayrılmamak, kopmamak için direnmiş…

Hamdi Çelik’in şiirlerini okurken bu öykü geldi aklıma. Şair, yüreğindeki Lale’yi hiç soldurmamış, aşk denilen hayatın en temel sütununa ters işlememiş. Her şeyin kolaylıkla tüketildiği günümüzde böylesine içten, böylesine dürüst ve böylesine sıcak dizelerle karşılaşmak, sevginin dize gelmeyeceği konusunda umutlandırıyor insanı.
Sözcüklerin mimarı Hakan Hamdi Çelik, şiirleriyle bir mabed kurmuş Lale’ye…Onu, defter sayfaları arasında kurutup hatıraya dönüştürmek varken, bir kitabın içindeki şiirlere koymanın bir tek anlamı vardır: Bu şair aşık!..”

“Laledir sevgi, narin ve güzel
Benim için lale bir aşkın adı
Söylenen en güzel kelime….”
3 kez Eurovision Ulusal Seçme Yarışmalarında besteleri birincilik ödülü alan ve Türkiye’yi başarı ile temsil eden Sanatçı Uzm. Dr. Erdinç Tunç kitap hakkında şunları dile getirmiş; “İnsan sevdiğine aşıktır.. Ama; aşk da ayrılığa aşıktır. O zaman sevdiğine mi aşıktır aslında, yoksa doğrudan ayrılığa mı insan? İkisi arasında aşka mı yoksa?” Tutkuyu ifade edebilen, ‘Sanatçı’, edemeyen ‘Deli’ olur.. Her Sanatta biraz delilik, her delilikte biraz sanat!

Plevne’de AşkProf. Dr. Çelik yakın zamanda tamamlayacağı “Plevne’de Aşk” içerikli tarihi aşk romanı yazıyor. Balkanların kaybedilişini, Plevne’deki izlenimleriyle harmanlayarak farklı bir bakış açısıyla ele alıyor. Prof. Dr. Çelik, bu kitap için Türk Tarih Kurumunun kaynaklarından faydalanıyor. Yazarın, ‘Sevgi Tükenmez Umut Asla’ isimli başka bir şiir kitabı, ‘Bilime Felsefik Adımlar’ isimli Felsefe, ‘Silinmeyen Duygular’ isimli Otobiyografik Natüralist romanı da kısa bir gelecekte okuyucuları ile buluşacak.