BİLKENT KAMPÜS İHALESİ YAPILDI

Ankara Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü Yapım İşleri ile Ürün ve Hizmetlerin Temin Edilmesi İşi İhalesi, Sağlık Bakanlığı Kamu Özel Ortaklığı Daire Başkanlığında yapıldı. Açık eksiltme usulü ile yapılan ihalede, en düşük teklifi yıllık 289 milyon TL ile IC İÇTAŞ-DİA ortaklığı verdi.

Ankara Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü Yapım İşleri ile Ürün ve Hizmetlerin Temin Edilmesi İşi İhalesi, Sağlık Bakanlığı Kamu Özel Ortaklığı Daire Başkanlığında yapıldı. Türkiye’nin en gözde sağlık kampüsü olması planlanan Bilkent Entegre Sağlık Kampusu ihalesini IC İÇTAŞ-DİA iş ortaklığı kazandı. Ankara’nın Etlik Sağlık Kampusu’ndan sonra ikinci entegre sağlık sağlık kampusu ihalesi de sonuçlandı. IC İÇTAŞ-DİA iş ortaklığı ihaleyi en düşük teklif olan yıllık 289 milyon lira vererek aldı. Etlik Entegre Sağlık Kampusu ise yıllık 319 milyon liraya ihale edilmişti. Bilkent Sağlık Kampusu’nun Etlik’ten farkı ise buraya hastanelerin taşınmayacak, yeni hastane kurulacak olması.

En Düşük Teklif, 289 Milyon Lira İle Ic İçtaş-Dia İş Ortaklığından Geldi
Yıllık 321 milyon 999 bin 463 lira 44 kuruş kira bedeliyle başlayan ihalede, Astaldi-Türkerler-Özkar inşaat ortak girişimi 26. turda, YDA-INSO-SUMMA iş ortaklığı da 43. turda çekildi. En düşük teklif, 289 milyon lira ile IC İÇTAŞ-DİA iş ortaklığından geldi. İhale Komisyonu Başkanı Mehmet Özer, komisyonun en düşük teklifi değerlendirerek, sonucu açıklayacağını bildirdi.

Üç Firma Katıldı
Açık eksiltme usulüyle gerçekleştirilen ihaleye Astaldi-Türkerler-Özkar inşaat ortak girişimi, YDA-INSO-SUMMA iş ortaklığı ile IC İÇTAŞ-DİA iş ortaklığı katıldı.Yıllık 321 milyon 999 bin 463 lira 44 kuruş kira bedeliyle başlayan ihalede en düşük teklifi 43. turda 289 milyon lira ile IC İÇTAŞ-DİA iş ortaklığı verdi.
Etlik Sağlık Kampusu ihalesini alan Astaldi-Türkerler ortaklığı ihaleden ilk çekilen oldu. Firma en son 298 milyon 980 bin liralık teklif verdikten sonra 26. turda ihaleden ayrıldı. Kayseri Sağlık Kampusu ihalesini alan YDA-INSO-SUMMA ise 43. turda ihaleden çekildiğini açıkladı.

8 Hastane Kurulacak
İhale Komisyonu Başkanı Mehmet Özer, Bilkent Entegre sağlık Kampusu alanının 1 milyon 200 bin metrekare olduğunu söyledi. Özer, “Alanda 1 genel hastane 7 de dal hastane olmak üzere 8 hastane kurulacak. Bunlar; Ortopedi-Nöroloji Bilimleri Hastanesi, Kadın Doğum Hastanesi, Çocuk Hastanesi, Kalp Damar Hastanesi, Onkoloji, Psikiyatri, Yanık Ünitesi ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi.

İhaleyi Kazanan Firma Neler Yapacak?
Firma 42 ayda bitirilmesi planlanan kampusun hizmete açılmasının ardından 25 yıl boyunca yıllık 289 milyon lira devletten kira alacak. Kamu özel ortaklığı modeliyle gerçekleştirilecek proje kapsamında ihaleyi kazanan firmaya, bina kullanım bedeli ile bina ve arazi hizmetleri, bakım onarım hizmetleri, ortak hizmetler, mefruşat hizmetleri, yer bahçe bakım hizmetleri ile diğer tıbbi destek hizmetleri için 25 yıl, ihalede tespit edilen bedel üzerinden kira ödenecek. Kampüs daha sonra Sağlık Bakanlığına devredilecek” dedi.

Sağlık Kampüsü Yapılacak Kentler
İlki Nisan ayında gerçekleştirilen Kayseri Sağlık Kampusu ihalesinin ardından, Ankara Etlik, Ankara Bilkent, Manisa, Elazığ Entegre Sağlık Kampusu ihaleleri yapıldı. Bunların dışında sağlık kampusu yapılacak kentler şöyle: “Adana, Bursa, Gaziantep, İstanbul-İkitelli, İstanbul-Bayraklı, Kocaeli, Konya-Karatay, Mersin Entegre Sağlık Kampüsü projeleri, Isparta Şehir Hastanesi, Mersin Eğitim Araştırma Hastanesi.”