BAŞTAN AŞAĞI YENİLENİYOR

Hastanenin tarihi yapısına inat değişim sürecini başlatan Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Zihni Ergün, yakın zamanda açılacak yanık merkeziyle birlikte, dışında yapacaklarını Sağlık Dergisi’ne anlattı.

Koğuş tipi odalardaki yatak sayısını 670’den 540’a indirdiklerini, hasta odalarındaki yatak sayısını da 8’den 6’ya düşürdüklerini kaydeden Dr. Ergün, “Yatak doluluk oranımız yüzde 97, odalarımızı küçültüp, bir veya iki kişilik hale getirip banyosu, tuvaleti olan hale dönüştürmeyi planlıyoruz. 94 uzman hekimin görevin yaptığı hastanemizde toplam 624 personel ve 420 hizmet alımıyla çalışan bulunuyor. Yeni ilave edilenlerle beraber 31 yoğun bakım yatağına ulaşıldı. Hastanenin her yerinde büyük çaplı tadilatlar ve onarımlar yapıldı. Yeni ameliyathane, yoğun bakım, dializ ve merkezi laboratuar ünitesi açıldı. Ameliyathane alt yapısı yeni cihazlarla yenilendi. Ameliyathaneye 30 adet transfer sedye ve 40 monitör alındı. Anestezi cihazları, transfer sedyeler, ameliyathane masaları değiştirildi, tüm alt yapı yenilendi. Ameliyathane ve yoğun bakıma hepafiltreli paket hijyenik klimalar takıldı. Tüm servislere 23 acil müdahale arabası ve 23 tane defibrilatör alındı’’ dedi.

Acil Yenilikler
3 yıldır başhekimlik yaptığı hastanede hedeflerinin daha önce yapılmayan ve kronikleşmiş sorunların üstesinden gelmeye odaklı olduğunu ileten Dr. Ergün, sırasıyla acil servisler, poliklinik , ameliyathane ve en son yataklı servislerinde yenilikler yaptıklarını ifade etti. Acil servise ikinci bir giriş yaparak ambulans ve ayaktan hasta girişinin ayrıldığına dikkat çeken Dr. Ergün, “Acil serviste görüntülemenin kendi içinde olduğu; radyoloji birimi oluşturuldu ve tomografi cihazı eklendi. Yoğun bakım şartlarının mevcut olduğu bir bölüm oluşturuldu. Gözlem odası muayene odasından uzaktaydı, hastaların rahatlıkla gözlemlerinin yapılacağı şekilde tasarlandı. Triaj sistemi kurularak acil servis işleyişi düzenlendi’’ dedi.


Ameliyathane Taşındı ve Yenilendi
Poliklinikleri her hekime bir kişi düşecek şekilde tasarladıklarını ifade eden Dr. Ergün, hastalardan yardıma ihtiyacı olanların işlemlerinin yapılması için hostes görevlendirildiğini kaydetti. 10 ameliyathane yatağı bulunan yeni bir ameliyathane yaptıklarını söyleyen Dr. Ergün, cerrahi işlemlerin olmazsa olmazı olan sterilizasyon şartlarını sağlayacak şekilde farklı bir bölüme taşınarak yeni cihazlarla birlikte modern bir merkezi sterilizasyon ünitesi kurulduğunu vurguladı. Farklı katlarda dağınık şekilde bulunan laboratuarların tek bir merkezde toplanarak birleştirildiğini belirten Dr. Ergün, bu sayede hastalara kolaylık sağlandığını anlattı. Ameliyathanelerin yenilenmesi ile elektrik sorunu yaşandığını vurgulayan Dr. Ergün, 3200 KW’ lik jenaratör ve trafo aldıklarını bu sistemi sanayi şebekesine bağlandığını böylece şehir elektriğinden etkilenilmediğinin altını çizdi. Bu alanın üzerine iki katlı mutfak ve yemekhane yapılarak hastane binasından taşıdıklarını dile getiren Dr. Ergün, bu binadan hastane binasına bağlantı sağlanacağını söyledi. Dr. Ergün şöyle konuştu: “Türkiye de ilk defa Lazer prostatektomi için Özel hastanelerin aldığı green light ta alternatif thullium ve holmium YAG lazer aldık, doku rezeksiyonu yapabiliyor patolojik kesi alıyor,taş kırabiliyor ve buharlaştırma yapabiliyor. Bu işlemler için hastalardan katkı payı , prob parası ve benzeri adı altında ilave ücret alınmıyor. Kalp Damar Cerrahisi’ne alınan endoskopik cihazlar küçük kesiden sempotoktomi ve varitoskopi yapılabiliyor.”


Yanık Ünitesi Açılacak
Ameliyathane içinde kirli ve temiz alanlara ayrılmış, alt katında kirli ve temiz sterilizasyon alanlarının bulunduğu merkezi sterilizasyon ünitesi oluşturulduğuna değinen Dr. Ergün, yıkama ve kaba temizlik işlemlerinden sonra aletlerin sterilize edildiğini ve bohçalandığı bilgisini verdi. Diyaliz ünitesinde de yenilikler yaptıklarını, hastaların rahat edebileceği şekilde yeni karyolalar yerleştirdiklerini ve kulaklıkla kablosuz tv izleyebildiklerini söyleyen Dr. Ergün, hepatitli hastalar için ayrı bölümler ayrıldığını vurguladı. 6 yataklı yanık ünitesinin tamamlandığına değinen Dr. Ergün, bu sayede ilde bulunan ilk yanık ünitesine sahip olacaklarının müjdesini de verdi.

KVC Planlaması
Kardiyovasküler Cerrahi planlaması dahilindeki merkezlerden biri kabul edildiklerini kaydeden Dr. Ergün, “Kalp cerrahi işlemleri başlayacak. Yeni koroner anjio cihazı alındı. Eski cihazı yeniledik. Çok yakında açık kalp cerrahi ve anjio, balon, stent gibi girişimsel kardiyolojik işlemler yapılacak. Endoskopi ünitesi ve cihazları yenilendi. Mide ve Kolon Kanserlerini erken safhada yakalamaya yarayan “Auto-Flourasanslı Endoskopi Sistemi” hastanemizde hizmete açıldı. Türkiye’de ilk olarak hastanemizde kurulan bu sistem Dünyada bile birçok sağlık merkezinde bulunmamaktadır. Hastanemizde “Auto florasanlı Bronkoskopi Ünitesi” kuruldu ve bu sayede erken evrede kanser teşhisi yapılabilmektedir ‘’ şeklinde konuştu.


Göz Bankası
Kendi branşı da göz olan Başhekim Dr. Ergün, göz birimine de birçok yeni cihaz aldıklarını ve bunların 4 foropterli göz ünitesi, YAG lazer, argon lazer, fundus kamera görme alanı ve yeni ameliyat mikroskobu olduğunu iletti. “Aynı statüdeki Devlet hastaneleri arasında ilk defa göz bankası ve kornea nakli merkezi kuruldu” diyen Dr. Ergün, donörü alınan korneanın endotel sayısını gösteren speküler mikroskobunun hastanelerinde mevcut olduğunu ve bu sayede alınan korneanın nakile uygunluğuna bakılabilme şansına sahip olduklarını ifade etti. Dr. Ergün, fako cihazını yenileyerek soğuk fako yapılacak hale getirdiklerini söyledi. Nöroloji alanında EEG ve EMG cihazlarını yenilediklerini , uyku laboratuvarı kurduklarını sözlerine ekleyen Dr. Ergün, ulaşımda zorluk çekilen semtlere 2 tane semt polikliniği açtıklarına işaret etti.

Taş Kırma Ünitesi
Eskişehir’de Kamuda İlk Taş Kırma ve Ürodinami Ünitesinin hizmete açıldığını kaydeden Dr. Ergün, “Hastanemiz cildiye kliniğinde bulunan PUVA Cihazı ile birçok cilt hastalıklarının tedavilerini yapılabiliyor. PUVA tedavisi genellikle sedef, atopik ekzema, vitiligo ve benzeri pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca görme engelliler için Türkiyede ilk defa hastanemizde tanıtım kitapçığı hazırlandı” dedi.