BAŞKENT’TE TIP FUARI

Ülkemizde medikal sektörün yaptığı etkinliklerin İstanbul merkezli olmasına inat Ankara Medika Fuarı’nda firmalar Başkent’te olmaktan memnun olduklarını dile getirdiler.

21-24 Mayıs tarihleri arasında 2009 Ankara Medika Fuarı Altınpark Expo-Center’da gerçekleştirildi. 55 firmanın katıldığı fuarda, ziyaretçiler medikal alanında yenilikleri görme imkanı buldu. Medikal firmaların Ankara’da yapılan etkinlikleri olumlu karşıladığı gözlenirken, Türk Sağlık Sisteminde Bilişim (MEDULA V3) ve Kalite Uygulamaları paneli ilgiyle takip edildi. Sağlık alanında farklı sektörden yetkililerin katıldığı panelde merak edilen konuların üzerinde durularak sorular yanıtlandı.

“Emekleme Dönemini Hızla Geçtik”
Açılış konuşmasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilimi Dalı Başkanı Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu şunları söyledi: “İnsan yaşamının en önemli alanlarından biri medikal sektör. Ülkemizde medikal üretimde daha çok yeniyiz, ama emekleme dönemini hızla geçtik. Bizlere düşen ise yerli üretimi teşvik etmek, mümkün olduğu kadar elimizden geldiği kadar yaşayıp büyümesine katkıda bulunmaktır.”

“Bu Gemide Hepimiz Batacağız”
Ülkemizde yüzde 15 üretim yüzde 85 ithal olan bir ülkede, yerli üretim yapanları kutladığını kaydeden TÜDER Başkan yardımcısı Necati Kaya, “Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki üretmenin çok zor olduğu, üretenlerin çok eziyet çekiyor. Altyapı yok yan sanayi yok, sektörümüzde destekleyici ve Ar-Ge çalışmaları yok bu ülkede üretenler eziyetli yolda yürümekte. Son yıllarda dünya ile yarışan üreticileriz. Dünyanın en büyük fuarlarında ülkemizi temsil eder haldeyiz. Sektörümüzün çektiği sıkıntı içerisinde ödemelerde çok sorun yaşıyoruz. Üniversite hastaneleri ödemeleri ortalama 1 yılda gerçekleşiyor. Bazı üniversite hastaneleri var ki 24 aydır para alamıyoruz. Üretici, ithalatçı ve tedarikçi meslektaşlarım bu gemide hepimiz batacağız. Son yıllarda üreticilerimiz yurt dışına satış yapmakta ama biz önce kendi ülkemize satmalıyız ki diğer ülkelerde kabul göreyim. Kendi ülkemde satılmayan ürünün yurt dışında kabul görmesi mümkün değil. Ankara fuar konusunda çok zayıf. Merkezi hükümet burada, bakanlıklar burada satın alma mercileri burada ama daha iyi bir alan, daha iyi tanıtım olsaydı daha büyük katılım gerçekleşirdi” dedi.