20. EXPODENTAL

14-16 Kasım tarihleri arasında 20. Expo Dental Ağız ve Diş Sağlığı Sergi ve Sempozyumu, Ankara Sheraton Hotel’de gerçekleşti. Toplantıda ‘Başarısızlıktan Başarıya’ başlığı altında tüm konular işlendi, meslekte 30, 40 ve 50. yılını dolduran diş hekimlerine plaket verilirken dişhekimlerinin yazıp oynadığı “Dişe Dokunur Bir Gün” isimli oyun sergilendi.

Ankara Dişhekimleri Odası’nın geleneksel Expodental Ağız ve Diş Sağlığı Sergi ve Sempozyumu’nun 20.’si 14-16 Kasım 2008 tarihleri arasında Ankara Sheraton Hotel & Convention Center’da gerçekleştirildi. Ağız ve Diş Sağlığı Haftası dolayısıyla düzenlenen 20. Expo Dental Ağız ve Diş Sağlığı Sergi ve Sempozyum açılışında konuşan Ankara Diş Hekimleri Odası Başkanı Merih Baykara, bu yıl düzenlenen sempozyumun, Bilimsel Türk dişhekimliğinin 100. yılı olması bakımından ayrı bir önemi olduğunu söyledi.


Dişhekimliğinde 100. Yıl
Türkiye’de ilk diş hekimliği eğitiminin, 1908’de askeri tıp kökenli Dr. Cemil Topuzlu ve Dr. Halit Şazi Bey’in dişçilik okulu kurmakla görevlendirilmeleriyle başladığını dile getiren Baykara, “Türkiye’nin diş hekimliği eğitimi daha eskiye dayanan ülkelerdeki kaliteyi kısa zamanda yakalamasına karşın bu ülkelerdeki refah Türk diş hekimleri için hala sağlanamamıştır” dedi. Bu durumun yıllarca uygulanan çağ dışı ve yanlış politikalara dayandığını ileri süren Baykara, Ankara Diş Hekimleri Odası’nın faaliyetlerine de değindi. Baykara, mezuniyet sonrası eğitime çok önem verdiklerini, bu kapsamda sergi ve sempozyumlar düzenlediklerini söyledi. Expo Dental etkinliğinin ilk olarak 1989 yılında düzenlendiğini belirten Baykara, bazı olumsuzluklara karşın 20 yıldır sürdürülmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.
Konuşmanın ardından, meslekte 30, 40 ve 50. yılını dolduran diş hekimlerine plaket verildi. Plaket töreninin ardından sunumlar yapıldı. Toplantıda ayrıca Dişhekimi Dolunay Hamamizade’nin yazdığı ve Turgay Yıldız’ın yönettiği ve Dişhekimlerinin oynadığı “Dişe Dokunur Bir Gün” adlı tiyatro oyunu sergilendi. Prof. Dr. Fügen Dağlı’nın Rotary Aletler Kursu ve Dişhekimi Canan Yağan Güzelcan’ın Acil Müdahale Kursu katılımcılara sunuldu. Sempozyumun son konuğu ise son yıllarda “Şu Çılgın Türkler” ve “Diriliş” kitaplarıyla büyük ses getiren yazar Turgut Özakman’dı. Özakman’la yapılan söyleşinin ardından Özakman kitaplarını imzaladı.


Başarısızlıktan Başarıya
‘Başarısızlıktan Başarıya’ başlığı üzerinde durulan sempozyumda yapılan sunumlarda, sorunlar veya tedavi sonucu çözülemeyen problemlerin nasıl çözüleceği üzerinde durulduğunu Sağlık Dergisi’ne anlatan Ankara Dişhekimleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dişhekimi Helin Aras Tek, “Hastaya uygulanan tedavi ve bunun yanı sıra tedavi sonrasında oluşabilecek sorunlar ve bunların nasıl çözüleceği üzerinde durularak, konuşmalar yapıldı. Başarılı olmamış bir kanal tedavisinde ne yapılabilir, total protezlerde başarısızlık çözümleri, sabit protezler de daha estetik sonuçlar nasıl yaratılabilir gibi konular üzerinde duruldu. Aynı zamanda bu yıl Bilimsel Dişhekimliği’ nin 100. yılı olması nedeni ile bunun için özel olarak bir tiyatro oyunu hazırlandı. Ankara Dişhekimleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dişhekimi Dolunay Hamamizade’nin senaryosunu yazdığı ve oda üyesi meslektaşlarımızın büyük emek ve özveriyle oynadığı, tiyatro “Dişe Dokunur Bir Gün” ilgi buldu. Daha çok Ankara’dan olmak üzere 200 katılımcı toplantıda bulundu ” dedi. Her yıl Kongrenin son günü paramedikal konuşmacı davet ettiklerini dile getiren Tek, bu yıl Turgut Özakman’ ın katıldığını ve kitaplarını da imzaladığını kaydetti. Rotary aletler kursunda endodenti’ ye yönelik ve acil müdahale kurslarına katılanların maksimum faydalandıklarını belirten Tek, Ankara Dişhekimleri Odası yönetim kuruluna bu yıl girerek odada Toplum Ağız Ve Diş Sağlığı komisyonunda görevini yürüttüğünü kaydetti.