TAM GÜN REVİZYONLARI İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Sağlıkta Dönüşüm kapsamında hekimler tarafından sık sık gündeme getirilen Tam Gün uygulamasında değişiklikler yapılacak. Konu hakkında bilgi veren Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, paydaşlarla görüşmeleri sürdürdüklerini ve 10 güne kadar sonuçlanacağını belirtti.

Sağlıkta Dönüşüm kapsamında hekimlerin en çok tartıştığı konu olan Tam Gün uygulaması oldu. Son günlerde sık sık gündeme gelen Tam Gün uygulamasında yapılacak değişlikler konusunda paydaşlarla görüşmelere başladıklarını belirten Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Tam Gün” uygulamasına yönelik farklı hocalarla görüşmeler yaptıklarını dile getirdi.

Sağlık muhabirleriyle Hekimevi’nde bir araya gelen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yaptığı açılış konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.
Sağlığın daha iyi bir noktaya gelebilmesi için tüm paydaşlarla birlikte hareket etmenin önemli olduğunu kaydeden Müezzinoğlu, şunları söyledi: “Bu paydaşlardan en önemlilerinden biri üniversiteler. Bu yolculuğu, sağlık alanındaki tüm paydaşlarımızla, Türkiye’deki sağlığın geleceğinin ortak dinamiklerini güçlü hale getirebilirsek daha iyi noktaya taşıyabiliriz. Üniversitelerimizin diğer paydaşlarımıza göre 2 özelliği var. Bir taraftan sağlık hizmeti verirlerken, diğer taraftan da hekim yetiştiriyorlar. Bir taraftan sağlık hizmetlerini dinamik bir şekilde vermelerini arzu ederken diğer taraftan tıp eğitiminin dinamiklerini de çok daha iyi hale getirmemiz lazım.

“İdeale Yakın Bir Ortaklığı Arzu Ediyoruz”
Türkiye, sağlık alanında bölgede marka olmalıdır. Bunun olabilmesinin ana kaynağı da tıp öğrencileri, hekimler ve tıp alanında üniversitelerimizin standardının daha iyi noktaya gelebilmesiyle olacaktır. Bugün dünya çapında bakıldığında Türkiye, kalitesi ve standardı anlamında açıkçası mutlu olduğumuz ve onur duyduğumuz bir noktadadır. Üniversitelerimize eğitimi önceleyen, sağlık hizmetlerini daha iyi yapabilen bir dinamizmi kazandırmamız lazım. Bunu da onları dinleyerek, sıkıntıları varsa azami çözüm gayreti göstererek bu yolculuğu yapmak istiyoruz. Bu anlamda İstanbul’da bazı hocalarımızla görüştük, yine bazı hocalarımızla ve rektörlerimizle görüşeceğiz. 10 güne kadar tüm bunları tamamlamaya çalışacağız. Tüm paydaşlarımız, bu ülkenin sağlık alanında dinamikleri olan paydaşlarımız. Bunların hepsini birlikte aynı hedefe aynı hizmet anlayışına ve aynı hizmet kalitesinin standardını yükseltme bakışına taşıma gayretindeyiz. İdeale yakın bir ortaklığı arzu ediyoruz.”
 

 “Tam Günü Devlet ve Üniversite Hastanelerinde de Uygulayabilmek”
Tam gün yasasında temel sorunun üniversitelerde olduğuna dikkat çeken Bakan Müezzinoğlu, sadece üniversitelere değil hepsine bakılacağını belirtti. Müezzinoğlu, “Tam günden vazgeçmeyi düşünüyoruz ya da geri adım atıyoruz, diye bir bakış açısı yok. Tam Günü devlet ve üniversite hastanelerinde de uygulayabilmek ve tıkanıklıkları gidermek. Tam Günü ortadan kaldıralım farklı bir şey düşünelim anlayışı yok. Yer yer değişiklik gerekiyorsa da yapılacak” dedi.

“Kendileri Farklı Zaman Dilimlerinde Çalışmaları İstiyorlarsa Bunun Yolunu Açabilir miyiz?”
Tam Gün yasası kapsamında üniversite hocalarının muayenehane açamaması konusuna ilişkin değerlendirmede bulunan Müezzinoğlu şöyle devam etti: “Hocamız üniversitede hoca olduğu için orada kalmalı. Orada olan sorumluluğunu bu millete o üniversite çatısı altında verebilmeli ki kendisinin farklı meziyetlerinden biz istifade edebilmeliyiz. Ama üniversite adına istifade edebilmeliyiz. Marka olacaklarsa birlikte marka olsunlar. Bunun için ‘kendileri farklı zaman dilimlerinde çalışmaları istiyorlarsa bunun yolunu açabilir miyiz’ bunun üzerinde çalışacağız.”
Doğru, etik ve tarafsız haberciliğin adresi Med-Index : www.med-index.com Mutlaka ziyaret edin!