MENENJİT TARİHE KARIŞACAK MI?

Uzmanlar, iki ay içinde “meningokok” aşısının piyasaya çıkacağını, bir süre sonra da Bakanlığın bu aşıyı ücretsiz yapacağını açıkladı.

Menenjit yapan virüs ve bakterilerin içerisinde pnömokok, meningokok menenjite neden oluyor. Bunlardan. H. influenza tip B’yi Sağlık Bakanlığı 2006 yılından bu yana ulusal aşı şemasına ekledi. Bu nedenle vaka sayısı oldukça azaldı. Aşı yapıldıktan sonra sadece 5 vakada bulduk. Onlar da yaşı nedeniyle aşılanmamış çocuklar. 2005 yılında pnömokok yani zatürre aşısı bütün çocuklara yapılmaya başlandı. Şu anda menenjitin en sık görülen etkeni meningokok isimli bakteri. Türkiye’de görülen meningokok menenjiti için üretilen aşı yakında piyasaya çıkacak. Sanofi Aventis grubu tarafından üretilen aşı şimdi Türkiye pazarına girmek için gün sayıyor

Menenjit hastalığının iki türü için uygulanan aşıların, Türkiye’de de yapıldığını belirten Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “meningokok” menenjiti için yılda 750 çocuğunun menenjite yakalandığını söyledi. Bunların hepsinin 15 yaş altı çocuklar olduğunu ifade eden Prof. Ceyhan, “Bu sayıdan 50-100 arasında ölüm bekliyoruz, 200 civarında da sakatlık olabiliyor. Aşıyla bunların hepsini önlemiş oluyorsunuz” dedi.

“Meningokok Sağlıklı İnsanların Boğazında Da Büyük Oranda Taşınıyor”
Bebeklerde 9 aydan itibaren aşının yapılabileceğini aktaran Prof. Dr. Ceyhan, bakteri solunum yoluyla bulaştığı için, aşıdan başka korunma yönteminin olmadığını belirtti.
Prof. Dr. Ceyhan, şöyle konuştu: “Meningokoklu bir hasta otobüste yanınızda oturabilir, okulda çocuğunuzun yanında oturabilir. Bakterinin bir de şöyle bir özelliği var: Sağlıklı insanların boğazında da büyük oranda taşınıyorlar. Her 6 kişiden en az ikisinin boğazında bu bakteri var. Taşıyıcı bir insanla temas halinde, bakteriyi evimize taşıyoruz.”

“Türkiye’nin Aşı Bütçesi Şu Anda 200 Milyon Dolar Civarında”
Prof. Dr. Ceyhan, Bakanlığın Türkiye’de menenjit yapan mikroplardan ikisine karşı aşılamayı 2005-2006 yılları arasında aşı takvimine koyduğunu belirtti. Prof. Dr. Ceyhan “Bu nedenle menenjitin en sık görülen etkeni “meningokok” isimli bakteri. Bir tek onun aşısı yoktu. Bir-iki ay sonra Türkiye’de serbest piyasada bulunacak. Bakanlık ‘gerekli’ derse ulusal aşı programına alınıp ücretsiz tüm çocuklara yapılacak. Türkiye’nin aşı bütçesi şu anda 200 milyon dolar civarında” diye konuştu.

En Çok Salgın Yaptığı Yer Hac
Prof. Dr. Ceyhan, tekrarlayan menenjit geçiren çocuklar, dalak fonksiyonunda bozukluk olanlar, hacca giden kişilerle aynı evde yaşayanlar ve kreş çocuklarının risk grupları olduğunu belirtti. En çok salgının hac dönüşü görüldüğüne işaret eden Prof. Dr. Ceyhan, hacca gidenler için bu aşının zorunlu olduğunu belirterek “Ancak onlarınki koruyuculuğu olan bir aşı. O yüzden hacdan döndüklerinde boğazlarında getiriyorlar. Kendilerini koruyor ama başkalarına bulaşıyor. Hacdan gelen tipi daha çok hastalığa neden oluyor. Dolayısıyla çocuklarla birlikte hacılara da yaparsak büyük oranda koruma sağlayacağız” dedi.