KUANTUM HASTANE YOLUNDA

Ankara’da oda sistemini uygulayan ilk ve tek merkez olan Kuantum Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinden Dr. Bilgehan Biçer, hedeflerinin yataklı bir rehabilitasyon merkezi açmak olduğunu söyledi.

Lise yıllarında fizik olimpiyatlarında birincilikler alan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Bilgehan Biçer, diyaliz tecrübesinin yanında medikal estetik sertifikası da sahibi. Adıyaman’da ilk güzellik merkezini açan Dr. Biçer, ‘Fiziğin Taosu’ adında okuduğu bir kitaptan etkilenerek merkezinin adını Kuantum olarak belirlediğini ifade etti. 45 kişilik kadrosu bulunan merkezin, 30’u sağlık personeli olduğunu kaydeden Dr. Biçer, 2006 yılının Eylül ayında açılan merkezin yıldönümünde huzurevlerinden yaşlıları getirterek ücretsiz chek-up yapmalarının yanı sıra engellilerin topluma entegrasyonuna yönelikte bir proje başlattıklarını ifade etti. Açıldıkları günden bu yana olumlu geri dönüşler aldıklarını vurgulayan Dr. Biçer, “Merkezimizde klasik fizik tedavi uygulamalarının yanı sıra, manipulasyon uygulamaları ve Türkiye’de robot lazer ve akustik şok dalgalarını ilk uygulayan merkezlerdeniz. Ankara’da oda sistemini uygulayan ilk ve tek merkeziz. Oda sisteminde de havalandırma, müzik yayını, tek kullanımlık çarşaflar gibi hizmetlerimiz bizi rakipsiz kılıyor. Ayrıca Ankara’da ISO 2001 standartlarında hizmet veren tek merkeziz. Aynı zamanda ilk insan kaynakları departmanı kuran merkeziz. Burada her işi profesyoneller yapıyor” dedi.

Yabancı Hasta Serbest Kalmalı
2007 yılında 5 bin hastaya ayaktan tedavi uyguladıklarını dile getiren Dr. Biçer, 2009 yılında yataklı bir kurum haline gelmeyi hedeflediklerini vurguladı. Ankara’da fizik tedavi alanında yataklı kurumlara büyük ihtiyaç olduğunu kaydeden Dr. Biçer, sağlık turizmindeki son gelişmelerle ilgili olarak şöyle konuştu: “Yabancı hastaların Türkiye’de serbest dolaşma hakları yok. Ülkemizde hem tedavi ucuz, hem de güzellikleri göstermek için çalışmalar yapılmalı. Bu konuda Spa wellness, kaplıca kür tedavileri, akupunktur, meditasyon hizmetleri sunarak yurt dışından hasta getirtmek mümkün kılınabilir.”

Bel Okulu
Merkezlerinde medikal masajın yanı sıra manipulasyon denilen bazı eklemlerin fonksiyonel bozukluklarını elle açma işleminin de yapıldığını söyleyen Dr. Biçer, bel tutulmasından, boyun ağrılarına birçok eklem rahatsızlıklarında manipulasyon işleminin yapılmasının etkili olduğunu vurguladı. Ayrıca ESWT denilen yoğunlaştırılmış ses dalgalarıyla tedaviyi uygulayan tek merkez olduklarını ifade eden Dr. Biçer, “ESWT uygulaması özellikle topuk dikeni, tenisçi dirseği ve omuz tutukluluklarında birkaç seansta çözüm sunuyor. Benzer şekilde robot lazer de geniş bel boyun diz gibi geniş bölgelerin rahatsızlıklarında çok etkin çözümler sunuyor” diye konuştu. Merkezlerine hijyen belgesi almak için başvurduklarını vurgulayan Dr. Biçer, “Hastanın hastalığı hakkında bilgi vermek için ‘Bel Okulu’ açtık. Burada belin yapısı, fonksiyonları, belin nasıl kullanılacağı ile ilgili eğitim veriyoruz” dedi.