KİTAP ALMADAN ÖNCE AKLINIZDA OLMASI GEREKENLER

Kitap okumayı çok severim. Her kitap farklı dünyalara giden yeni kapılar açar. Bu nedenle de uzun yıllardır, her kitabı okumaya değer bulurdum. Ta ki, bir gün önerilen bir kitabın hayal kırıklığına neden olmasıyla bunun böyle olmaması gerektiğini anladım.

Kitap önerilerine her zaman değer veririm. Ancak okuduğumuz kitaplar bir şeyler kazandırmıyor hatta yanlış bilgi içeriyorsa her anlamada kayıptır.

Bu nedenle kitap seçimlerinde bazı dikkat edilecek hususlar belirledim.

Ne tür kitaplar seviyorum?
Herkes çok farklı türde kitap okuyor. Aslında ihtiyaçlara göre de kitap seçimleri değişiyor. Ben genellikle, bilim, sağlık, iletişim, psikoloji, çizgi seriler ve tabii ki beyin ile ilgili kitapları tercih ediyorum.

Beyin ile ilgili son yıllarda patlama derecesinde kitap yayınlandı. Başlarda, etkilenerek aldığım kitaplar sonrasında hayal kırıklığına neden oldu. Neden mi? İşte sonraki adıma geçiyoruz.

Yazarına bakın.
Kitap yazarının özgeçmişi bizlere, kitabın içeriğinin bize faydası olup olmayacağının ön sinyallerini veriyor.  

Diyelim ki, beyin kitabı seçiyorum. İlgimi çekti, incelemeye başladım. Yazarın adının önünde unvanlar var, kitap ile ilgili alanda çalışmalar yapıyor. Bunlar tabii ki, güzel fikirler verecektir. Sonra hemen internetten bu kişinin bilimsel çalışmaları olup olmadığına bakıyorum. Sırf o alanda çalışıyor diye, beyin ile ilgili her şeyde fikri olması sorgulanması gereken bir noktadır.

Yurt dışında beyin ile ilgili kitapları, çoğunlukla gazeteciler yazıyor. Ülkemizde bu çok alışılmış bir durum değil, ancak zamanla bunlar değişecek. 

Unutmadan kitap dünyasında, hayalet yazarlar var. Yani kalemi güçlü kişilerin yazdığı kitapları, satın alıp ismiyle yayınlayanlar var. Bu nedenle “yazar bu kelimeleri ve fikirleri gerçekten yazabilir mi?” sorusu da hep aklınızda olsun.

Çok satması iyi olduğunu göstermez!
“Daha dün çıkmış kitap, çok satanlar listesinde ilk sıralarda. Nasıl oluyor?” diyorsanız, kitap yazmaya başlayınca onları da öğrendim. “Her şeyde de bir oyun olmasın” diyecek kadar çok oyun dönüyor. O nedenle çok satıyor diye hemen atlamayın, incelemeden karar vermeyin.

Köşe yazarları, gazeteciler herkes bu kitabı yazıyor.
İşte medyanın gücü! Medyada gördüğünüz her şeye balıklama atlamayın. Önce kendiniz karar verin. Çoğunluk beğeniyor, çok reklamı yapılıyor diye kendi kendinizi beğendiğinize ikna etmeyin.

Kitaplarla ilgili yorumlar ne diyor?
Son dönemlerde kitaplarla ilgili Youtube’dan booktuber yani kitap okuyup bunları yorumlayanların sayfalarına bakıyorum.  

Okuduğum kitaplarla ilgili yorumlarımı soranlar için de bu etiketi takip etmelerini öneririm: Okuduğum kitaplar
Bundan sonra daha sık okuduğum kitapları yazacağım. Çünkü, bilgi paylaştıkça çoğalıyor.

Konusu açılmışken, sizler hangi kitapları önerirsiniz?