BİLİMİN DEDİKODUSUNU YAPMAYA HAZIRSANIZ, BAŞLAYALIM!

Son dönemlerde ismini bilmediğim birçok ünlü olduğunu fark ettim. Ancak insanların aslında bilim camiasının önemli isimlerini tanımadığını anlayınca, kolları sıvadım. Değerli bilim insanlarından söz ederken, kendi şapkamı da masaya koyup başladım araştırmaya. Öğrendiklerimi sizlerle paylaşacağım, böylece bilgimiz paylaştıkça çoğalacak.  Bu arada aramızda kalsın, dedikodu en çok zamanımızı alan konuşma konularından olduğu için, bilimsel dedikodu yapacağız. Hadi kahvelerinizi alın başlıyoruz sohbete. 

Rachel Carson ismini daha önce duydunuz mu? 

Kendisi doğal yaşamın korunmasının kapılarını aralayan bir biyolog, yazar ve ekolog. Amerikalıların doğayla kurdukları ilişkinin değişmesini sağlayan çok önemli bir isim. 

Çocukluğundan itibaren doğaya olan sevgisi, okul yıllarında aldığı burslar ve yazmaya olan düşkünlüğü ile dikkat çekiyordu. Biyoloji eğitiminden sonra Johns Hopkins Üniversitesi’nde Zooloji bölümünde yüksek lisans eğitimini yaparken, Raymond Pearl’s Enstitüsünde biyolojik araştırmalarını sürdürdü. 

Deniz biyolojisi alanında araştırmalar yaparken, yazarlık konusunda da çalışmalarına ağırlık verdi. Bu süreçte üç kitap yazdı. 

Silent Spring kitabı ülkemizde Sessiz Bahar ismiyle yayınlandı. Bu kitap dünyada çevresel hareketin başlamasını sağladı. 

Carson, DDT adlı bir böcek ilacının zararlı olduğunu kanıtlayarak devrim niteliğinde değişikliklere imza attı. Tarımda kullanılan böcek öldürücü ilaçların, böceklerden beslenen yabani hayvanları da öldürdüğünü gündeme getirdi. 

Çevre dostu bir bilim insanı olan Rachel Carson, bir kadının neler başarabileceğini ortaya koyan çok güzel bir örnek.  Kütüphanemize eklememiz ve okumamız gereken kitaplar listesine “Sessiz Bahar” eklendi. Siz ne dersiniz?

Uygulamalı öneri: Arama motoruna Rachel Carson yazdığınızda resmi sayfası açılacak. Sayfasında yer alan “timeline” bölümüne tıklayın lütfen. Bizim değerli bilim insanlarımız içinde böyle sayfaların yapılması dileğiyle. 

https://www.grisayfalar.com/sessiz-bahar/
http://www.rachelcarson.org/Bio.aspx 
http://onedio.com/haber/bilim-tarihine-damga-vurmus-birbirinden-degerli-17-bilim-kadini-608875 
http://www.patikafilm.com/kitapkulubu/doganin-sessiz-cigligi-sessiz-bahar-rachel-carson/
http://www.slideshare.net/lovelyosman/bilimi-yaratanlar-son