“SİGARA’NIN VERGİSİNİ VE FİYATINI ARTIRIRSANIZ KESİNLİKLE ALIM AZALIYOR”

Hacettepe Üniversitesi Tütün Kontrol, Eğitim, Vergilendirme Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin Türkiye’de ilk olma özelliği taşıdığını belirten Prof. Dr. İsmail Çelik, “Sigara’nın vergisini ve fiyatını artırırsanız kesinlikle alım ve sigara bağımlılığı azalıyor” dedi.

Günümüzde tütün en öldürücü madde ve sigara da en önemli bağımlılık nedeni. Halen dünyada 1 milyar kişi sigara kullanıyor. Sigara içenlerin yaklaşık yarısı sigaraya bağlı bir nedenden ölüyor. Sigara içen her 5 kişiden biri akciğer kanseri oluyor. Hacettepe Üniversitesi Tütün Kontrol, Eğitim, Vergilendirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. İsmail Çelik, uzun yıllardır sigara kullanımının bıraktırılması ile ilgili çalışmaları hakkında Med-Index’e bilgi verdi. 

Çelik şunları söyledi: “Ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından sigarayı bıraktırmak ve yol göstermek için çalışmalar yapıldı. Ben o çalışmanın Direktörlüğünü yürütürken, Rektörümüz Prof. Dr. Murat Tuncer Kanser Dairesi Başkanıydı. Program için gerekli ekip oluşturduk, bir sene boyunca çalıştık. Geçtiğimiz Ağustos ayında 3 yıl tamamlandı, 200 bin kişiye, 300 merkezde hizmet verildi. Doktor, yardımcı personel dahil 5 bin kişi ile çalıştık. Alo 171 hattı oluşturuldu ve insanlardan çok fazla talep geldi. Çağrı merkezinde çalışanların, karşısındaki insanı ikna etmesi gerektiği üzerine eğitim verildi. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından sigara yasakları, ücretinin artırılması ve sigara paketleri üzerine caydırıcı resimler eklendi. 

“3 Yılda 200 Bin Kişiye Sigara Bıraktırma Hizmeti Verildi”
İki sene önce dünyada hiç yapılmayan bir etkinlik yapıldı. Sağlık Bakanlığı sigara bıraktırma ilaçlarını satın aldı. Sigara bıraktırma ilaçları ücretsiz olarak dağıtıldı ve program bir klinik çalışma titizliğinde yürütüldü. Katılımcıların uygunluğunu web tabanlı olarak online monitörize ettik; santral bir sistem kurduk. İlaç yönlendirmesini bile online olarak yaptık. 

“Sigara’nın Vergisini ve Fiyatını Artırırsanız Kesinlikle Alım Azalıyor”
Üniversitemizde de bunun gibi bir sistem kurduk, Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyor. Dünyada çok az yerde olan bir merkez ve buna çok fazla ihtiyaç var. Vergilendirme konusunda bilimsel bir merkez yoktu. Vergilendirmenin önemi şöyle; sigara’nın vergisini ve fiyatını artırırsanız kesinlikle alım ve sigara bağımlığı azalıyor. Bir sigara 20 Euro’ya satılsa, bir günde birçok kişi bırakır. Alım gücünün üstüne çıkacaksın, vergi koyacaksın. 

Sınırdan Tütün Kaçakçılığına Akademik Yaklaşım
Türkiye’nin özel bir sınırından, özellikle Doğu ve Güney Doğu sınırından kaçak tütün alımı oluyor. Burada çok önemli bir akademik girişim gerekiyor. Merkezimiz Türkiye’de ve çevre ülkelerde tek olma özelliğinde. Ancak Johns Hopkins hastanesi gibi büyük kurumlarda var. 

“Dumansız Hacettepe”
Hacettepe Hastanelerinin girişinde 3 metre kırmızı çizgiler oluşturuldu ve o bölümde “burada sigara içilmez” yazıyor. Önceden hastane kapılarının önünde oluşan yoğun sigara dumanın arasından geçiyordunuz. Bu görüntüler artık “Dumansız Hacettepe”de olmayacak.

Doğru, etik ve tarafsız haberciliğin adresi Med-Index : www.med-index.com Mutlaka ziyaret edin!