ÖYP KONGRESİNE BÜYÜK İLGİHacettepe Üniversitesi tarafından düzenlenen Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) Kongresinde akademik alanda yaşanan sorunlar ele alındı.

Hacettepe Üniversitesi’nde düzenlenen Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) Kongresinde önemli konular ele alındı. YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Şaban Çalış’ın açılış konuşmasını yaptığı kongreye, enstitü müdürleri, dekanlar, yüksekokul müdürleri, öğretim üyeleri, YÖK, çeşitli üniversitelerden temsilciler ve ÖYP araştırma görevlileri katıldı.
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkan Vekili Prof. Dr. Şaban Çalış, konuşmasında şunları söyledi: “Üniversite birkaç yönü olan kavramdır. Türkiye’nin kendi üniversite serüveni, geç kalmış geç kalmış olduğumuz alanlardan birisi. Geç kalmış olmak, kötü yapacağımız anlamına gelmez. Bazen geç kalmışlık eğer tecrübeyi iyi okuyabilirseniz kazanımı da yola çıkmak anlamına da gelebilir. Ben Türkiye’nin böyle bir evrensel bir tecrübeyi yedeğine alarak yeni bir hamleyle üniversite sorununu da dahil olmak üzere her tür konuyu çözebilecek potansiyele sahip olduğunu biliyor ve görüyorum.”

“Kaynak Aktarımı ve Diğer Konulardaki Sıkıntıları Bu Süreçte Çözdük”

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) Koordinatörü Prof. Dr. Mutlu Aytemir başkanlığında düzenlenen ÖYP Kongresine büyük ilgi oldu. Yeni bilim insanlarının yetişmesi için Hacettepe Üniversitesi adına önemli adımlar atan Aytemir, bu alanda kongre düzenleyerek bir ilki başardı. Bu çalıştaydan elde edilen bilgilerin ÖYP de yaşanılan sorunların tespiti açısından çok faydalı olduğunu belirten Aytemir, “75 farklı üniversiteden 55’i Kalkınma Bakanlığı destekli olmak üzere YÖK’ten desteklenen toplam 385 ÖYP araştırma görevlisi Hacettepe’de beş farklı enstitüde eğitim görüyor. Kaynak aktarımı ve diğer konulardaki sıkıntıları bu süreçte çözdük. Ofis ve diğer problemleri çözmek için çalışmalara devam ediyoruz. Şu an Türkiye’de en yüksek ÖYP bütçesi YÖK’ten Hacettepe’ye aktarıldı.”
Türkiye’nin ilk ÖYP Kongresi’ni düzenlemekten gurur duyduklarını dile getiren Aytemir, ÖYP araştırma görevlilerinin bir yıldır yurtiçi ve yurtdışı bilimsel amaçlı sempozyum ve çalıştay gibi çeşitli toplantılara katıldığını söyledi. 

“ İnsan gücü geliştirilmesi ile ilgili olarak, başlangıç noktası da ÖYP’nin başlangıcıdır”

Araştırma Geliştirme Girişimcilik Daire Başkanlığı Vekili Nuri Duman, şunları söyledi: Nitelikli insan kalkınmamız için en önemli araçlarımızdan biri. Kalkınma Bakanlığının Araştırma Geliştirme Kaynakları ile bağdaştırma ile desteklemek gerekirse iki tür desteğimiz biri araştırma alt yapısı bir diğeri de insan gücü kaynakları. İnsan gücü geliştirilmesi ile ilgili olarak, başlangıç noktası da ÖYP’nin başlangıcıdır.” 

“ÖYP Ülkemizin Önünü Açacak Çok Önemli Bir Program”

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, “Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) ülkemizin önünü açacak çok önemli bir program. Hacettepe Üniversitesi insan kaynakları açısından bütün Türkiye’ye hizmet verebilecek kapasiteye sahip. Bu kapasiteyi atıl olarak tutmak çok yazıktır, israftır. ÖYP, ülkemizin önünü açacak çok önemli bir program. Hacettepe Üniversitesi insan kaynakları açısından bütün Türkiye’ye hizmet verebilecek kapasiteye sahip. Bu kapasiteyi atıl olarak tutmak çok yazıktır, israftır. Ne kadar fazla ÖYP kadrosu alabilirsek, ne kadar fazla yeni enstitüler kurabilirsek, ülkemize ne kadar yararlı olabilirsek, kapasitemizi en isabetli şekilde kullanmış oluruz” dedi.
Doğru, etik ve tarafsız haberciliğin adresi Med-Index : www.med-index.com Mutlaka ziyaret edin!