MERCK MANUAL AİLE HEKİMLERİNE ÜCRETSİZ DAĞITILIYOR

Dünyanın araştırmacı ilaç şirketinden biri olan MSD’nin tıbbi referans kitabı olarak bilinen Merck Manual’in yeni baskısı Türk hekimleriyle buluşuyor.

Hekimlere en doğru ve güncel bilgiyi ulaştırmayı amaçlayan MSD Türkiye Sağlık Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğü bir proje ile belirlenen illerdeki aile hekimlerine Merck Manual’ın yeni Türkçe baskısından 4 bin 500 adet ulaştırıyor.
Kasım 2009’da 41 milyar dolarlık değeri ile dünyanın en büyük şirket birleşmelerinden birini ilaç sektöründe gerçekleştiren MSD faaliyet gösterdiği 140 ülkede çalışmalarına hızla devam ediyor. MSD, belirlenen illerdeki aile hekimlerine, tıbbi referans kitabı olarak adlandırılan Merck Manual’ın yeni Türkçe baskısından 4 bin 500 adet ulaştırıyor.

Dağıtım Çalışmaları 25’den Fazla İlde Halen Devam Ediyor
2008 yılı Ekim ayında İstanbul’da gerçekleşen AIA (Access, Innovation & Affordibility) toplantısında, MSD Türkiye yönetimi ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri ülkemizde görev yapan aile hekimleri ve pratisyen hekimlere armağan edilmesi konusunda fikir birliği yaptı. Daha sonra Sağlık Bakanlığı tarafından iletilen hekim listesi ve öncelikli olarak aile hekimliği uygulamasına başlamış iller baz alınarak dağıtımlara başlandı. Dağıtım çalışmaları 25’den fazla ilde halen devam ediyor.

18 Dile Çevrildi
MSD Türkiye Genel Müdürü Muhittin Bilgütay, Merck Manual’i Türk hekimleri ile paylaşmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “18 dilde basılan ve periyodik yenilenen Merck Manual yıllardır tıp dünyasında birçok doktorun en önemli referans kitabı oldu. Dünyanın en çok satan ve saygı duyulan referans tıp kitaplarından biri olan Merck Manual’ın 4 bin 500 adet baskısını Sağlık Bakanlığı ile işbirliği halinde Türk hekimlerine ulaştırmaktan onur duyuyoruz” dedi.

Merck Manual Teşhis ve Tedavi Alternatifleri ile İlgili Bilgiler İçeriyor
Merck Manual yıllardır, sağlık alanında medikal referans olarak başvurulan en önemli kitap oldu. Amiral Byrd bile, 1929 yılında Güney Kutbu’na giderken yanına bir adet Merck Manual almıştı. MSD’nin, bilimsel ve medikal grupları en iyi bilgiyle donatmak amacıyla 100 yılı aşkın süredir yayınlanan Merck Manual, teşhis ve tedavi alternatifleri ile ilgili bilgilerin kullanımını sağlıyor.

“Hafıza Yanıltıcı Olabilir, En Sağlıklı Bilgiye Kitaplardan Ulaşmak Mümkündür”
İlk olarak 1899 yılında Merck & Co.,Inc. tarafından 192 sayfa kalınlığında “Merck’s Manual of the Materia Medica” ismiyle basıldığını belirten Bilgütay şu bilgileri verdi: “O zamanki amacı da şimdiki gibi doktorlara ve eczacılara ihtiyaç duydukları anda yardımcı olacak bir referans kitap hazırlamak ve onlara “Hafıza yanıltıcı olabilir, en sağlıklı bilgiye kitaplardan ulaşmak mümkündür” mesajını hatırlatmaktı. Boyutlarının ufaklığı, kullanışlı olması ve kapsamlı içeriği ile, The Merck Manual (daha sonra bilinen adı) tüm tıp uzmanlarının ve medikal referans kitabı kullanma ihtiyacı olan diğer meslek gruplarının favori başucu kitabı halini aldı. Hatta Albert Schweitzer 1913 yılında Afrika’ya, Admiral Byrd 1929 yılında kuzey kutbuna yaptıkları tarihsel seyahatlerde bu kitabı yanlarında bulundurdular.

The Merck Manual of Geriatrics
1980’li yıllara gelindiğinde Kitap dünyanın en çok satılan medikal referans kitabı halini alarak, onlarca dile çevirileri gerçekleşti. 1990’lı yıllarda The Merck Manual editörleri The Merck Manual of Geriatrics’i yayımladılar. Bu kitap da çok kısa bir sürede geriatrik tedavinin en önemli ve en çok satan referans yayınlarından birisi halini alarak yaşlı bakımında en kapsamlı ve spesifik bilgileri sunan yayın oldu. 2000 yılında çıkan 3. baskısı 5 ayrı dile çevrildi. Bu kitabın ortaya konulması Merck’ün dünyadaki yaşlı nüfusa duyduğu sorumluluğu ve geriatrik bakımın iyileştirilmesi yönündeki adanmışlığını ortaya koyuyordu.

The Merck Index
Merck & Co.,Inc bilgiye, bilime ve ihtiyaç duyan herkesin güncel tıb bilgisine ulaşma hakkına duyduğu saygının ve verdiği değerin bir göstergesi olarak kitabın tüm içeriğini ücretsiz olarak web’e taşıdı. Bu web sitesi özel bir kayıt yapılması gerekmeksizin limitsiz bir şekilde kullanılabilir. Ayrıca Merck & Co. Inc, ilk baskısı 1889’da yapılan ve kimyasal bileşikler konusunda bilgi sunan The Merck Index’i ve 1955’de yayımlanan ve hayvan sağlığı konusundaki en önemli referans kitaplardan birisi olan The Merck Veterinary Manual ‘u bilim dünyasına kazandırdı.”