İŞARET PARMAĞIM

Mucizeleri başaran ve  yaşama umudunu aşılayan göz doktoru Alper Kaya, ALS hastalığı sebebiyle, sadece işaret parmağını kullanarak yazdığı “İşaret Parmağım”  isimli kitabı raflarda yerini aldı.
2010 yılı 1. Ulusal Engelli Yazarlar Edebiyat Yarışmasına katılarak birinci olan ALS hastalığı sebebiyle, sadece işaret parmağını kullanarak yazan göz doktoru Alper Kaya, “İşaret Parmağım”  isimli kitabı raflarda yerini aldı. Kendisine Neden “İşaret Parmağım” diye soranlara ise; “Bir bilgisayar faresi ve bir tıklama ile birer birer yazılan harfler…  Kelimeler tümcelere, tümceler paragraflara, paragraflar sayfalara dönüşüverdi. Bilgisayarda yazı yazabilmek için gereken o tıklamaların tüm fiziksel yükünü, çalışan tek parmağım olan işaret parmağım taşıdı. O, benden vazgeçmedi, ben de onu terk etmedim. Bu kitaptaki yazılarım ve yazdığım diğer yazılarımın kahramanı, işte o sol işaret parmağım” diyor.

 İzmirli Op. Dr.  Alper Kaya, göz doktoru olarak çalışırken 22 yıl önce henüz 28 yaşındayken  ALS MNH (Amiyotrofik Lateral Skleroz – Motor Nöron Hastalığı) hastalığı teşhisi konur. 5 yıl ömür biçilir,evli ve eşi henüz birkaç haftalık hamiledir. Yıllardır süren mücadelesinde çok farklı acılarla karşılaşmış. Ancak  bakış açısını, içindeki yaşama enerjisini ve gülen gözlerini gördüğünüzde gerçekten bir mucize diyorsunuz. “1 milyonda 2 hastada görülen bir durum başıma neden geldi” diye düşünmüş.  Ünlü İngiliz bilim adamı Stephan Hawking, ülkemizde ise Fenerbahçeli Sedat ile tanınan ALS, bir başka deyişle sinirlerin erken yaşlanması hastalığı. 
ALS Hastalığı
ALS,  kaslarda düşüklük ve erimeye yol açar.  Zihinsel fonksiyonlar ve bellek ise bozulmaz. Kaslardaki zayıflık ellerde ya da bacaklarda, ağız-yutak bölgesinde ya da dilde başlayabilir ve sürekli ilerleyerek yayılır. Bu yayılma  konuşma ve yutma güçlüğüne neden olabilir. İleri evrelerinde solunum yetersizliğine de yol açabilir. Kaya, şu anda sadece kafasını ve boynunu hareket ettiriyor.
İşaret Parmağım
Sanal klavye ile  yazı yazan Kaya, Türk Dil kurumundan  200 bin kelimeyi klavye programına eklemiş.  OnScreenKeys Keyboard programını oluşturmuş, sonra menüleri tümüyle Türkçe yapmış. Küçük öyküler yazmaya başlayarak ve “İşaret Parmağım” kitabının içeriğini böylece oluşturmuş. Engelliler Edebiyat Yarışmasına gönderdiği öyküsü, Öykü dalı Birincisi seçilmiş. 
“Sanal klavye ile bir kitap yazılabilir mi? Evet, yazılırmış. 
Bu kitap 2 anlamda önemli bence. 
Tek parmakla, Head-mouse ile veya switch donanımı ile kitap yazılabileceğini anlatıyor 
ALS hastalarının üretebildiğini anlatıyor. 
Kitap, Ben Yazarım yayınlarından çıkıyor.” diyor Kaya. 


Dört Duvar Bir Pencere
Alper Kaya, ALS hastalarının sesini duyurabilmek için çaba harcıyor. Kaya’nın hastalıkla mücadelesi belgesele dönüşüyor ve  24 saatini anlatan “Dört Duvar Bir Pencere” isimli film Altın Koza Film Festivali’nde belgesel dalında en iyi film ödülüne layık görülüyor. Dr. Alper Kaya yapılan filmle ilgili olarak “Ödülün ötesinde bu filmde bu hastalıkla nasıl başettiğimizi gösterebildiğimiz için çok faydalı oldu” diyor. 
“Dört Duvar Bir Pencere” Belgeselini mutlaka izleyin. 
Şimdi alnına yerleştirdiği yansıtıcı ile maillere cevap verebiliyor. Kendisine http://turkals.blogspot.com/ adresinden ulaşabilirsiniz. 
Amiyotrofik Lateral Skleroz – Motor Nöron Hastalığı hakkında bilgi için ALS MNH Derneği Resmî site için bakınız.

ÇEKİLİŞ BAŞLIYOR! 


Çekilişe katılmak için yapmanız gerekenler: 

– Blogu izlemeye almak 

 Facebook sayfamı beğenmek 

– Bu yazının altına yorum yazmak

Adsız yorumlar dikkate alınmayacak. Adınızı ve mail adresinizi yazarsanız memnun olurum.

19 Eylül Çarşamba günü saat 23:00’a kadar yorum bırakabilirsiniz. Çekiliş sonucu 20 Eylül Perşembe sabahı buradan duyurulacaktır.

Çekilişi Uur Böceği kazandı, adresini ilettiğinde kitabı göndereceğim.