ETKİNLİKLER SİGARAYI BIRAKMADA ETKİLİ

1-7 Nisan Kanser haftasında Ankara Üniversitesi tarafından düzenlenen VI. Sigara veya Sağlık Sempozyumu’nda, bu sene ‘Başlamayı Önleme: Eğitimci ve Sigara’ başlığı ele alındı.
 VI. Sigara veya Sağlık Sempozyumu, 2 Nisan tarihinde Ankara Üniversitesi Avrupa Toplulukları Araştırma ve Uygulama Merkezi ATAUM Konferans Salonunda yapıldı. Konferans düzenleme kurulunda bulunan Ankara Üniversitesi Genel Destek Koordinatörü Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu, toplantı hakkında bilgi verdi. 

Bu sene ‘Başlamayı Önleme: Eğitimci ve Sigara’ başlığıyla düzenledikleri toplantı hakkında Sunguroğlu, şunları söyledi: “6 yıldır 1-7 Nisan Kanser haftasına denk gelen günlerde sigara ya da sağlık sempozyumları düzenliyoruz. Bu çalışmaya başladığımızdan bu yana Ankara Üniversitesi’nin farklı fakülteleri ile birlikte sigara ile ilgili farkındalık yaratmak ve bilinçlenmeyi sağlamak amacıyla toplantılar yapıyoruz. Her yıl farklı bir teması olan toplantıda geçmiş yıllarda, ‘sigara ve çocuk’, ‘sigara ve gençlik’ konuları işlendi. Bu yılın ana teması, ‘eğitimci ve sigara’ olarak belirlendi. 
Eğitimcilerin rol model olmak gibi önemli bir görevleri var. Öğrenciler, eğitimcileri örnek alıyor. Dolayısıyla sigara ve zararlı alışkanlıklarla mücadele de eğitimcilerin olağanüstü önemli bir rolü var. O yüzden de bu yıl ki toplantıyı Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Eğitim Bilimleri Fakültesi olarak ortak düzenledik. 

“Sigaranız Tütmezse, Ocağınız Tüter”
Toplantının ilk oturumunda tıp fakültesinden hocalarımız sigaranın sağlığa zararları ile ilgili bilgiler verdi. İkinci bölümünde Prof. Dr. Üstün Dökmen, “Sigaranız tütmezse, ocağınız tüter” başlıklı söyleşi yaptı. Onun yanı sıra öğrencilerimiz ve eğitimciler konuyu tartıştı.” 

Etkinlikler Sigarayı Bırakmada Önemli
Ankara Üniversitesi’nde yaptıkları anketlerle ilgili olarak Sunguroğlu, “Bu gibi çalışmalar arttıkça sigara içme oranlarında azalma saptanıyor. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde çalışan hemşirelerimiz arasında sigara içme oranları çok yüksekti. Bilinçlenme ve duyarlı olma oranları artıyor. Tıp fakültesi öğrencilerimizde sigara içme oranlarında azalma var. Bunlarda mutlaka, Sağlık Bakanlığının aldığı önlemler etkili oldu. Sigara ile savaş çalışmalarımızın da etkili olduğunu düşünüyoruz” dedi. 


Doğru, etik ve tarafsız haberciliğin adresi Med-Index : www.med-index.com Mutlaka ziyaret edin!