BAKAN MÜEZZİNOĞLU: “TÜRKİYE İLAÇ PAZARINDA DÜNYADA 16, AVRUPA’DA 6. SIRADA”

Medikal Biyoteknoloji Konferansı’na katılan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye’nin dünya ilaç pazarında 16, AB ilaç pazarında ise 6. sırada yer aldığını açıkladı.


TÜBİTAK’ta düzenlenen Medikal Biyoteknoloji Konferansı’nda konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sağlık sistemlerinin erişilebilir ve hizmet sunumunun kesintisiz yürümesi gerektiğini belirtti. 

Teknolojik gelişmeler, farklılaşan nüfus yapısı ve maliyet artışlarının sağlık politikalarının gözden geçirilmesini gerektirdiğini kaydeden Müezzinoğlu, “Yeniliklere açık olunması, hizmetlerin ihtiyaçlara göre düzenlenmesi önemli. Sağlık hizmetlerine ve ilaca erişim konusunda son 10 yılda gelişmiş ülkelerin seviyesine çıkıldı. Teknoloji ithal eden ülke olmaktan çıkıp ihraç eden ülke haline gelmeyi hedefliyoruz” dedi.


“Türkiye İlaç Pazarında Dünyada 16, Avrupa’da 6. Sırada”

Türkiye’nin 2023 vizyonunda sağlık alanındaki hedeflerini vurgulayan Müezzinoğlu, şunları söyledi: “Gıdadan ilaç sanayisine, tarımdan enerjiye geniş bir yelpazeyi barındıran biyoteknoloji alanındaki potansiyelimizi değerlendirmek ve bu sektörde de söz sahibi olmak zorundayız. İlaç ve tıbbi cihaz sanayi yatırımlarını çekmek adına ülkeler arasında ciddi rekabet yaşanıyor. İlaç pazarında dünyada 16, Avrupa’da 6. sırada bulunan ülkemizin ilaç ihracı ve biyoteknoloji buluşlarından aldığı pay ne yazık ki çok düşük. Bu durumu değiştirmek ve biyoteknolojide söz sahibi ülke konumuna gelmek için TÜBİTAK’ın öncülüğünde gerçekleştirilen medikal teknoloji yol haritasının faydalı sonuçlar yaratacağına inanıyorum.”


“Kurulması Planlanan Şehir Hastanelerinin Birer Ar-Ge ve Biyoteknoloji Üssü Olmasını Amaçladık”

Türkiye’de ilaç ve sağlıktaki dış ticaret açığının yüksekliğine dikkat çeken Müezzinoğlu, şunları söyledi: “Bu açığımızı kapatmak ve yerli biyoteknoloji üretiminde arzu ettiğimiz noktaya gelebilmek için kanser dahil birçok biyoteknolojiyi gerektiren ilacı ve cihazı ülkemizde üretmek için çalışmaları hızla artırmamız gerekiyor. Kurulması planlanan şehir hastanelerinin birer Ar-Ge ve biyoteknoloji üssü olmasını amaçladık.”

Doğru, etik ve tarafsız haberciliğin adresi Med-Index : www.med-index.com Mutlaka ziyaret edin!