ANKARA’DA KRİMİNAL TEKNOLOJİ GELİŞTİRİLECEK ÜNİVERSİTE AÇILIYOR

Prof. Dr. Hamit Hancı ve Dr. Mehmet Hakan Sağlam
Anka Teknoloji Üniversitesinin adli tıp alanında kriminal teknolojiler ile siber güvenlik ve savunma sanayi alanında üç temel bölüm ile açılması planlanıyor.


İstanbul Adli Bilimler Eğitim ve Araştırma Vakfı tarafından Ankara’da kurulmasına karar verilen Anka Teknoloji Üniversitesi farklı ihtisas alanı, fakülte ve bölümleri ile diğer birçok üniversiteden ayrılıyor. 
Ankara’da kurulacak olan bu üniversite bir konsept üniversitesi olarak planlandığını belirten İstanbul Adli Bilimler Eğitim ve Araştırma Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. İ.Hamit Hancı konu ile ilgili şu bilgileri verdi: “Üniversite özellikle kriminal teknolojiler, siber güvenlik, savunma sanayi olarak üç ana bilimsel araştırma ve hizmet alanına hizmet verecek şekilde tasarlanıyor. Bu üç alanda da Türkiye’de gerek lisans düzeyinde gerekse Ar-Ge düzeyinde yeterli fakülteler bulunmuyor. Gelişen teknoloji ile birlikte kriminal teknolojiler de büyük değişiklikler gösteriyor, yeni alanlarda araştırma ihtiyacı ve kalifiye eleman ihtiyacı üst seviyelere çıkıyor. 

Üst Düzeyde Kriminal Uzman Yetişecek
Günümüzde işlenen suçlar arasında bilişim suçları önemli bir yer tutuyor. Yakın gelecekte ise işlenen toplam suçların yarısını bilişim suçları oluşturacak. Anka Teknoloji Üniversitesi, bu açığı kapatmak üzere üst düzeyde kriminal uzman yetiştirmeyi, bu konuda yine üst düzeyde araştırma geliştirme faaliyetinde bulunmayı hedefliyor. Ülkemizde inceleme yetersizliğinden dolayı en basit davalar yıllarca sürüyor. İnsanlar basit hatalardan ve inceleme yetersizliklerinden dolayı haksız cezalara maruz kalıyor.

“Ülkemizin Kriminal Teknolojileri Konusundaki Üst Düzey İhtiyacını Bilimsel Olarak Karşılayacak”
Anka Teknoloji Üniversitesi, ülkemizde bulunmayan, Avrupa ve Dünya üniversitelerine dahi sadece ihtisas üniversitelerinde bulunan adli bilimler fakültesi ile ülkemizin kriminal teknolojileri konusundaki üst düzey ihtiyacını bilimsel olarak karşılayacak. Bu özelliği ile de sadece Türkiye’den değil, tüm dünyadan öğrenci gelecek. 

Adli Tıp Kurumunun Yükünün Azaltılacak
Anka Teknoloji Üniversitesi, özellikle adli bilimler, adli bilişim teknolojileri ve adli mühendislik konularında gelişmiş ülkelerde var olan ileri teknolojilerin ülkemize adapte edilmesine katkıda bulunacaktır. Ayrıca, kurulacak AR-GE laboratuvarlarıyla şu an için sadece adli kurumlara hizmet veren Adli Tıp Kurumunun yükünün azaltılmasına, adliyelerde inceleme eksikliği nedeniyle karara bağlanamayan davaların hızla sonuçlanmasına önemli katkılarda bulunacak ve hemen her konuda adli bilimler uzmanları yetiştirecek.

Yazılım ve Yapay Zekâ Mühendisliği Bölümü Kurulacak
Siber âlemdeki güvenlik, ciddi bir ülke meselesi hâline geldi. Yeterli denetlemeler yapılamadığından, akıllı cep telefonları dâhil, bilgisayarlarımıza yapılan siber saldırılar önemli sorun oluşturuyor. Özellikle ülke güvenliği açısından sadece kamu kurumları değil, özel şirketler dahi ciddi seviyede siber güvenlik sorunları yaşıyor. Kurulacak olan yazılım ve yapay zekâ mühendisliği bölümü, ülkemizde daha önce hiç olmayan bu alanlardaki AR-GE faaliyetleri için tamamlayıcı bir bölüm olacak.”

Med-Index