ANKARA ÜNİVERSİTESİ HEDEFİNİ BÜYÜTTÜ

Büyük hedeflerin ve planların yapıldığını ve yeni bir dönemin başladığını söyleyen Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, “Öğretim üyesi başına düşen yayının, bugünkünün en az iki katına çıkmasını hedefliyoruz” dedi.

Cumhuriyetin ilk üniversitesi olan Ankara Üniversitesi’nde çalışmalar hızla devam ediyor. Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Med-Index’e planları hakkında konuştu. 

Göreve geldiği ilk günden itibaren vizyonlarını genişletecek bir yol haritası belirlediklerini kaydeden İbiş, çağdaş eğitim, nitelikli mezun, kaliteli araştırma, etkin ulusal ve uluslararası işbirlikleri yapmayı planladıklarını belirtti. Erkan İbiş şunları söyledi: “Özellikle uluslararası öğrencilerin daha çok talep ettiği bir üniversite olmak istiyoruz. Öğrenciler bağlamında kültür, sanat ve spor gibi etkinliklerde maksimum yararlanmaları kendini geliştirmesini amaçlıyoruz.”

“Öğretim Üyesi Başına Düşen Yayının, Bugünkünün En Az İki Katına Çıkmasını Hedefliyoruz”
Öğretim üyesi başına düşen yayının bugünkünün en az iki katına çıkmasının hedeflendiğini dile getiren İbiş, “Şu anda 0,7 düzeyinde olan yayın sayımızı 1,5 düzeyine çıkmasını hedefliyoruz. Üniversitemizin daha başarılı olmasını istiyoruz. Yılda en az 100 kitap yazılsın, 100 farklı dergi çıkartılabilsin. Yılda en az 5 patent olsun. Üniversitenin farklı sektörlerle birlikte iş birliği yaparak birçok proje ortaya konabilsin. Toplum boyutuna kadar değişik alanlarda projeler olsun istiyoruz” dedi. 

“Diğer Üniversitelere Öğretim Üyesi Yetiştirelim”
Multidisipliner bir üniversite olup, yüksek lisans ve doktoraya ağırlık vermeyi düşündüklerini söyleyen Erkan İbiş, “Bizim biraz kulvar değiştirmemiz gerekiyor. Biz araştırma üniversitesi olmalıyız. Biz , diğer üniversitelere öğretim üyesi yetiştiren bir üniversite olmalıyız, biz yüksek lisans ve doktorada lider olmalıyız. YÖK’ün tanıyacağı olanaklar çerçevesinde zengin ve deneyimli akademik kadrosu ile misyonumuza yakışır bu sorumluluğu yerine getirebileceğimize inanıyorum.” diye konuştu. 

Med-Index